Hirsutyzm to nadmierne owłosienie występujące na ciele kobiet w miejscach, w których włosy zwykle rosną jedynie u mężczyzn. Sam hirsutyzm nie jest chorobą, jednak świadczy o zaburzeniach chorobowych. Zobacz, jakie są przyczyny hirsutyzmu i kiedy nie warto bagatelizować tego problemu.
Jakie są przyczyny hirsutyzmu?
Występowanie nadmiernego owłosienia u kobiet zwykle wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi, głównie podwyższonym stężeniem androgenów. Te z kolei mogą być następstwem wielu chorób. Podczas leczenia hirsutyzmu ważne jest określenie, kiedy włosy zaczęły rosnąć na niepożądanych partiach ciała i w jakim tempie przybywały kolejne.
Lekarz diagnozujący hirsutyzm zwykle zaleca wykonanie badań laboratoryjnych pomocnych w określeniu stężenia hormonów. Ponadto, warto wspomnieć, że włosy rosnące na kobiecej brodzie, czy nad górną wargą nie zawsze są równoznaczne z hirsutyzmem. Kobiety dotknięte tą przypadłością zwykle obserwują grube i ciemne włosy na kilku partiach ciała, takich jak:
- klatka piersiowa i okolice sutków,
- twarz,
- plecy,
- podbrzusze,
- ramiona,
- wewnętrzna część ud.
W większości przypadków hirsutyzmu u kobiet diagnozuje się zespół policystycznych jajników. Za nadmierne owłosienie mogą również odpowiadać schorzenia takie jak hiperkortyzolemia, wrodzony przerost nadnerczy, czy zespoły oporności na insulinę. Zdarza się również, że zaburzenia hormonalne wynikają z guzów nadnerczy lub jajników.
Objawy hirsutyzmu to nie tylko nadmierne owłosienie
Hirsutyzm oznacza pojawianie się owłosienia u kobiet przynajmniej w kilku miejscach na ciele. Co więcej, mowa w tym przypadku o włosach stosunkowo grubych, ciemnych i gęstych. Ponadto, kobiety cierpiące na hirsutyzm najczęściej obserwują także inne objawy, m.in.:
- trądzik,
- łojotok,
- łysienie typu męskiego.
Zdarza się również, w zależności od przyczyny hirsutyzmu, że kobiety mają obniżony ton głosu, bezowulacyjne cykle miesiączkowe, czy problemy z nadwagą, a także zmiany w wyglądzie narządów płciowych.