Szukaj

Maseczki jako sposób na zapobieganie Covid-19? Specjalne, czy uszyte samodzielnie?

Nowy wirus SARS-CoV-2 a zasady postępowania

Aktualnie Rząd stopniowo cofa obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, jednak wciąż zaleca się, by nosić maseczki ochronne podczas każdego wyjścia z domu. Noszenie maseczek ma na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów, nie chroni nas całkowicie przed infekcją. Zobacz, dlaczego zaleca się zasłanianie ust oraz nosa!

 

Czy maseczki ochronne są skuteczne?

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Każde kichnięcie, kaszel, czy przetarcie ust i nosa dłonią oraz kolejno dotknięcie dowolnej powierzchni może skutkować przeniesieniem komórek wirusa. Pamiętajmy jednak, że drobnoustroje mogą przedostać się do naszego organizmu nawet, jeśli nałożymy na twarz maseczkę. Wystarczy, że wirus pozostanie na naszej twarzy, a po zdjęciu maseczki przeniknie do organizmu. Z tego powodu maseczki nie gwarantują ochrony przed infekcją. Aby profilaktyka była skuteczniejsza, konieczne jest jednoczesne przestrzeganie zasad higieny osobistej oraz pozostałych zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. unikanie dużych grup ludzi, czy zaniechanie uścisku dłoni.

 

Dlaczego warto nosić maseczki ochronne?

Dlaczego więc należy nosić maseczki ochronne, skoro nie gwarantują ochrony przed koronawirusem? Otóż ich głównym celem jest zmniejszenie wydostawania się płynów ustrojowych, tj. śliny oraz wydzieliny z nosa, wraz z którymi może roznosić się koronawirus.

Nawet jeśli nie mamy objawów infekcji, istnieje prawdopodobieństwo, że jesteśmy nosicielami. Dla dobra swojego oraz naszych bliskich warto więc korzystać również z tego środka ochrony.

 

Jaką maseczkę wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów maseczek ochronnych, a każdy z nich wykazuje inną skuteczność w zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób drogą kropelkową. Maseczki medyczne wykazują skuteczność na poziomie nawet 98%. Z kolei maseczki z wylotem w formie ,,koreczka”, przez który nabieramy powietrze, filtrują wdychane powietrze, jednak nie zabezpieczają przed wydostawaniem się drobnoustrojów. W przypadku koronawirusa nie są one więc zalecane, ponieważ nie chronią otoczenia przed rozprzestrzenianiem się zarazków.

Najbardziej zalecane są tzw. półmaski, które zasłaniają nos, usta oraz podbródek. Duże znaczenie ma także materiał, z jakiego wykonana jest maseczka. Komórki koronawirusa są wielkości ok. 60-140 nm, dlatego maseczka powinna być wykonana z materiału o możliwie najmniejszej porowatości.

Korzystanie z cienkich maseczek wykonanych samodzielnie z materiałów dostępnych w domu nie zawsze więc jest dobrym wyborem. Jeśli decydujemy się na uszycie maseczki, warto wybrać gęsty materiał i zastosować go podwójnie.

 

Jak prawidłowo stosować maseczki ochronne?

Maseczka ochronna powinna dokładnie przylegać do twarzy i podbródka. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wydostania się płynów ustrojowych. Pamiętajmy jednak, że zarazki gromadzą się na maseczce. Jeśli więc wracamy z miejsca publicznego warto każdorazowo wyprać maseczkę w wysokiej temperaturze. Korzystając z maseczek jednorazowych najlepiej wyrzucić jej po każdym użyciu.

Przed nałożeniem maseczki należy dokładnie umyć dłonie, a w trakcie jej noszenia unikać dotykania twarzy. Co więcej, maseczkę należy ściągać trzymając za jej tylną część, tak by unikać dotykania twarzy. Kolejno należy bezzwłocznie zdezynfekować ręce.