Szukaj

Inkontynencja – jak sobie z nią radzić?

Inkontynencja - jak sobie z nią radzić?

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, to niezwykle uciążliwa dolegliwość, która drastycznie obniża jakość życia. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W starszym wieku wynika głównie z osłabienia mięśni dna miednicy, które odpowiadają za kontrolowanie pracy pęcherza. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym nietrzymaniu moczu jest u kobiet przejście naturalnego porodu, który najczęściej przyczynia się do osłabienia tychże mięśni. U panów inkontynencja może natomiast łączyć się z problemami w obrębie prostaty. Ten wstydliwy problem może także wynikać z zapalenia pęcherza lub kamicy nerkowej.

Rodzaje i rozpoznanie inkontynencji
Rodzajów inkontynencji wymienia się kilka. Może być wysiłkowa, kiedy nietrzymanie pojawia się przy wysiłku, jakim jest np. kichnięcie, uprawianie sportu, podnoszenie ciężkich przedmiotów. Inkontynencja parcia to stałe parcie na pęcherz, nawet jeśli nie jest on przepełniony. Poza tym, występuje też odruchowe nietrzymanie moczu i inkontynencja mieszana. Bez względu jednak na przyczynę i rodzaj, pewnym jest, że z tym krępującym problemem należy walczyć. Zakres postępowania zależy od konkretnej diagnozy. By ją postawić, należy wybrać się lekarza rodzinnego, który skieruje do ginekologa lub urologa. Wiele daje sam wywiad lekarski i badanie moczu, jednak konieczne mogą okazać się badanie urodynamiczne, USG układu moczowego i rodnego.

Leczenie inkontynencji
Leczenie inkontynencji może przyjmować postać leczenia operacyjnego lub zachowawczego nieoperacyjnego. W pierwszym przypadku korzysta się z rozmaitych technik. Zaleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy, przepisuje leki na unormowanie napięcia pęcherza moczowego, a także stosuje się ćwiczenia z użyciem impulsu elektrycznego. W przypadku inkontynencji wywołanej problemami hormonalnymi, pomóc może terapia hormonalna. Leczenie operacyjne różni się u kobiet i mężczyzn. U pań przeprowadza się zwykle plastykę pochwy, ewentualnie cewki moczowej. U panów operacja obejmuje resekcję gruczołu krokowego, która w zależności od stopnia problemu, może być częściowa lub całkowita.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Podstawowym sposobem radzenia sobie z nietrzymaniem moczu każdego typu jest używania specjalistycznych wkładek lub pieluch. Można bez problemu nabyć je w sklepach medycznych i aptekach. W przypadku osób poważnie chorujących, można nawet starać się o ich refundację. Cierpiąc na nietrzymanie moczu, warto też zmienić dietę na tę, która ogranicza potrzeby korzystania z toalety. Przede wszystkim, powinna ona zapewniać dobre trawienie i pomagać w uniknięciu zaparć oraz wzdęć, które uciskają na pęcherz. Najlepiej, żeby dieta na inkontynencję była bogata w białko i błonnik. Zaleca się także spożywaniu sporej ilości warzyw i owoców.