Krążenie i choroby z nim związane są jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi zmagają się osoby starsze. Senior, któremu doskwiera złe krążenie i choroby serca, powinien działać kompleksowo, czyli do swojego życia wdrożyć leczenie farmakologiczne, sport na miarę możliwości oraz odpowiednią dietę.
Główne objawy złego krążenia
Jak rozpoznać, że krążenie jest słabe? Objawów jest dużo i nie zawsze są jednoznaczne. Drętwienie kończyn, brak apetytu, wyczerpanie, złe trawienie, zimne stopy oraz dłonie, a także żylaki, obrzęki, sine odbarwienia na skórze to objawy, z którymi najlepiej udać się jak najszybciej do lekarza w celu zdiagnozowania choroby. Nie można tego zlekceważyć, ponieważ to właśnie serce jest najważniejszym i najciężej pracującym organem w ludzkim ciele. Po kilkudziesięciu latach intensywnej pracy, wraz z postępującym wiekiem, układ krążenia staje się coraz słabszy i zaczyna zawodzić. Statystyki pokazują, że prawie 40% zgonów spowodowanych jest problemami z pracą serca oraz krążeniem. U osób w podeszłym wieku najczęściej diagnozuje się chorobę wieńcową i nadciśnienie tętnicze. Seniorzy z tymi dolegliwościami powinni codziennie mierzyć ciśnienie i bardzo dokładnie przyjmować przepisane im leki.
Sposoby na polepszenie krążenia
Wszyscy dobrze wiedzą, że ruch to zdrowie. Niestety, w starszym wieku brakuje sił, chęci oraz motywacji do tego, aby uprawiać jakikolwiek sport. Jednak. jeśli dokuczają problemy z krążeniem, warto do swojego codziennego życia włączyć ruch, który będzie bardziej formą rehabilitacji niż sportu i nie będzie obciążać organizmu. Spacery, rower, pływanie to aktywność fizyczna, która z powodzeniem może być wykonywana przez seniorów. Do tego należy zwrócić uwagę na żywienie. Codzienna dieta powinna być zróżnicowana i zdrowa, tak aby do organizmu dostarczać jak najwięcej białka, zdrowych tłuszczy, mikro- oraz makroelementów, a także witamin. Dla seniorów zmagających się ze złym krążeniem zaleca się spożywanie pieczywa pełnoziarnistego, białego mięsa, ryb. Osoba starsza ze złym krążeniem i zaburzeniami pracy serca powinna być pod stałą opieką lekarza i przyjmować przepisane leki.