Szukaj

Jak poradzić sobie z otyłością?

kenny-eliason-5ddH9Y2accI-unsplash

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta — wszystkie te kwestie przyczyniają się do coraz częstszego występowania problemów z nadmiernym tyciem. Do tego dochodzą również czynniki genetyczne i chorobowe, które również mogą skutkować przybieraniem na wadze. Otyłość to poważna choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, negatywnie wpływając na zdrowie i codzienne życie chorych. Zakres konsekwencji, jakie mogą wystąpić w wyniku nieleczonej otyłości, sprawia, że nie jest to problem, który warto ignorować. Niestety samodzielne podejmowanie prób zrzucenia zbędnych kilogramów nie zawsze przynosi zamierzone rezultaty i konieczne może stać się poszukanie profesjonalnego wsparcia, jakie zaoferować może na przykład specjalistyczna klinika leczenia otyłości. Co warto wiedzieć o walce z otyłością? Jak sprawić, by była ona skuteczna?

Kiedy problemy z nadmierną wagą stają się poważną chorobą?

Na samym początku warto podkreślić, że pojawienie się na wadze kilku dodatkowych kilogramów, nie jest jednoznaczne z rozwojem otyłości czy nawet ryzykiem jej pojawienia się w przyszłości. Mimo że wiedza na temat tego problemu jest w społeczeństwie dość powszechna, nie jest ona niestety zbyt szczegółowa, z czego wynika między innymi częste mylenie nadwagi i otyłości lub nawet traktowanie obu tych nazw zamiennie dla opisania tego samego stanu. W rzeczywistości opisują jednak dwie różne sytuacje. By zrozumieć występujące pomiędzy nimi różnice, najlepiej wykorzystać BMI, czyli wskaźnik masy ciała, który na podstawie wagi i wzrostu określa konkretne przedziały, w jakich mamy do czynienia ze zdrową wagą lub też jej nadmiarem dla danej osoby. Wartość BMI:

  • poniżej 18,5 wskazuje na niedowagę
  • pomiędzy 18,5 a 24,9 oznacza prawidłową wagę
  • pomiędzy 25 i 29,9 oznacza nadwagę
  • powyżej 30 wskazuje na otyłość

Jak widać nadwaga to początkowa faza problemu przybierania na wadze, kiedy nadmierna masa ciała nie prowadzi jeszcze do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przeciwdziałanie tyciu już na tym etapie pozwala skutecznie zapobiegać otyłości i znacznie poprawić stan zdrowia i komfort życia. Odchudzanie jest też w tej sytuacji prostsze, ponieważ wymaga mniejszych wyrzeczeń i zmian stylu życia.

Jak pokonać otyłość i osiągnąć prawidłową wagę?

Co jednak, jeśli problem nie zostanie wykryty i zatrzymany wystarczająco szybko, a otyłość będzie rozwijać się dalej, odbijając się na zdrowiu chorej osoby? Pierwszym krokiem do utraty wagi zawsze powinna być zmiana nawyków żywieniowych oraz zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. By mieć pewność, że podejmowane starania będą miały jak największą szansę na przyniesienie realnych rezultatów najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty z dziedziny dietetyki i profesjonalnego trenera.

Ćwiczenia i dieta niestety nie przynoszą rezultatów w każdym przypadku, w dodatku czasem problem może być już tak zaawansowany, że otyły pacjent nie może pozwolić sobie na długie czekanie na efekty lub po prostu nie jest w stanie zwiększyć swojej aktywności, na przykład z powodu ograniczonej mobilności. W takich przypadkach osoby, u których zdiagnozowano otyłość zaawansowanego stopnia, mogą kwalifikować się do leczenia chirurgicznego. Zabiegi wykonywane w ramach chirurgii bariatrycznej pozwalają pacjentom, u których zawiodły inne metody, skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, by nie tylko osiągnąć wymarzoną, szczupłą sylwetkę, ale też poprawić swoje samopoczucie i stan zdrowia.

Należy jednak pamiętać, że chirurgiczne leczenie otyłości nie jest magiczną metodą, która pozwala schudnąć bez żadnego wysiłku. Poddanie się operacji wiąże się z dużymi zmianami obejmującymi nawyki żywieniowe i styl życia — bez tego niemożliwe jest uzyskanie trwałych efektów, a utracona waga może ponownie wracać.