Reumatyzm dotyka coraz więcej osób po 70 r.ż., ważne zatem staje się pytanie – jak przeciwdziałać reumatyzmowi. Bóle i sztywność stawów skutecznie odbierają radość życia i utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Czym jest reumatyzm?
Ta jednostka chorobowa obejmuje wiele podkategorii. Zaliczamy do nich: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, a także choroby niezapalne – np. chorobę zwyrodnieniową stawów. Zaniedbane uszkodzenia w obrębie stawów mogą prowadzić w konsekwencji do całkowitego kalectwa.
Przyczyny zapadania na reumatyzm
Niestety do dnia dzisiejszego naukowcy nie ustalili, jakie są przyczyny zapadalności na tę chorobę. Jest jednak pewne, że czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się i rozwojowi choroby mogą być zaburzenia hormonalne, obciążenie genetyczne, alkoholizm, przewlekły stres, wyniszczenie organizmu, zapadanie na częste i niedoleczone infekcje np. grypę, przeziębienia.
Objawy reumatyzmu:
Do podstawowych objawów towarzyszących tej chorobie zaliczamy:
- Gorączkę,
- Utratę wagi,
- Wysokie OB.
- Podwyższoną ilość leukocytów,
- Nasilone bóle w obrębie stawów (zanik płynu maziowego),
- Widoczne gołym okiem zniekształcenia stawów.
Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego podpowiadamy jak przeciwdziałać reumatyzmowi
Dieta i ruch przeciwdziałają reumatyzmowi
Aby chronić organizm przed zapadnięciem na tego typu schorzenie należy spożywać duże ilości ryb morskich bogatych w kwasy Omega oraz produkty bogate w naturalne białko, wapń i potas. Warto pić olej lniany oraz zjadać raz dziennie porcję orzechów włoskich lub migdałów, zasobnych w magnez, a także stosować suplementację, opartą na czystym kolagenie. Ogromną rolę odgrywa ruch na świeżym powietrzu, który powinien być umiarkowany, ale regularny.
Nie istnieje żadne magiczne panaceum, które daje 100% szansę na wyeliminowanie potencjalnego zagrożenia tą chorobą. Jedyne, co możemy zrobić, to wzmocnić swój organizm i zadbać o siebie poprzez zastosowanie racjonalnej diety oraz aktywności fizycznej.