Szukaj

Jak radzić sobie z zapominaniem?

Jak radzić sobie z zapominaniem

Porady dotyczące problemów z pamięcią obracają się zwykle wokół sposobów na jej poprawę. Mówi się o ćwiczeniach, specjalnych dietach polepszających pracę odpowiednich obszarów mózgu, wysypianiu się. Co jeśli jednak pamięć nadal zawodzi i potrzebne jest natychmiastowe rozwiązanie, by zminimalizować dyskomfort odczuwany w codziennym życiu? Najlepiej jest oswajać się ze zmianami i mimo wszystko, podjąć starania o zachowanie dotychczasowego standardu życia. Jak to zrobić?

Zawieś tablicę suchościeralną
To wyjątkowo dogodna opcja tworzenia dobrze widocznych notatek. Warto zawiesić ją w newralgicznym punkcie tak, by w ciągu dnia wielokrotnie mieć szansę spojrzenia na swoje zapiski. Sprawdzi się np. w kuchni. Tablice dostępne są w przeróżnych rozmiarach, więc na pewno uda się znaleźć taką, która bez problemu zmieści się w danym pomieszczeniu. Tablica, po której można pisać, a później z łatwością wszystko ścierać, jest idealna do krótkich, szybkich notek. Możesz spisywać na niej np. planowaną listę zakupów, na bieżąco zapisując nowy produkt, gdy zauważysz, że czegoś brakuje w domu. To o wiele lepsze, niż siadanie z długopisem i kartką tuż przed wyjściem do sklepu.

Kup zeszyt, kalendarz, terminarz i rób notatki
Jeśli nie robiłeś tego wcześniej, to zdecydowanie nadszedł czas, by zaprzyjaźnić się z kartką i długopisem. Zeszyt, notes, karteczki samoprzylepne – koniecznie miej je w domu, żeby notować wszystko, co jest dla Ciebie istotne. Zapisuj ważne informacje, które przekazali Ci bliscy, spisuj plany na następny dzień i wszystko inne, co uznasz za stosowne. Wybierając terminarz z zakładkami na poszczególne dni tygodnia, możesz doskonale planować swoje działania nawet z dużym wyprzedzeniem. Pomoże Ci to np. w rozpisaniu dat płatności rachunków. Żeby mieć pewność, że o nich nie zapomnisz, zaglądając do terminarza na kilka dni przed płatnością, możesz przenieść informację na tablicę – wtedy będziesz mieć pewność, że nie zapomnisz o płatności, bo poruszając się po mieszkaniu, co najmniej kilka razy dziennie zobaczysz wyraźne przypomnienie. Pamiętaj jednak, by ważniejsze sprawy opisywać w terminarzu dość dokładnie. Pojedyncze hasła mogą nie przypomnieć wszystkiego, co zaplanowałeś. Kalendarz książkowy także jest świetną opcją. Zapisz w nim wszystkie ważne daty, w tym urodziny bliskich, rocznice itp.

Próbuj tworzyć skojarzenia
Nawet jeśli zapominasz, nie przestawaj ćwiczyć umysłu. Jedną z opcji takiego treningu jest zabawa w skojarzenia. Może to być dobrą drogą do przypomnienia sobie tego, co wyleciało Ci z głowy. Jeśli zapominasz, które klucze służą do konkretnych drzwi, oznacz je. Raczej nie podpisuj, ponieważ wtedy ułatwisz sprawę ewentualnemu złodziejowi. Warto polegać na swoich skojarzeniach. Zainwestuj w wieszak na klucze i przy każdym haczyku umieść obrazek, który pozwoli Ci skojarzyć, do jakich drzwi jest dany klucz. Obrazki możesz np. wyciąć z gazety. Naklej drzewo przy haczyku, na którym wisi klucz do altany na działce. Obrazek młotka lub innego narzędzia skojarz z piwnicą, garażem lub strychem. Grę w skojarzenia można dostosować do wielu sytuacji życiowych, więc postaraj się uruchomić kreatywność, dzięki której ułatwisz sobie życie.

Organizator na leki
Przy systematycznym zażywaniu wielu leków, nawet osoby niemające problemów z pamięcią mogą czasem pomieszać pory ich przyjmowania. Jako że takie pomyłki mogą być bardzo niebezpieczne, najlepiej jest skorzystać ze specjalistycznych organizatorów na tabletki. Pojemniki z przegródkami opisane dniem tygodnia i porą dnia są rewelacyjnym sposobem na perfekcyjne przestrzeganie pór stosowania medykamentów. Wystarczy każdy tydzień zaplanować z góry, wkładając do poszczególnych przegródek odpowiednie tabletki, a później po prostu je zażywać.

Poproś bliskich o pomoc
Rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, którym ufasz – każdy, do kogo masz pewność, że działa wyłącznie na Twoją korzyść, może stać się powiernikiem Twoich „organizacyjnych sekretów”. Martwiąc się, że przez częste zapominanie zgubisz w myślach PIN do karty, dane do banku albo zapomnisz, gdzie zwykle kładziesz klucz i nie będziesz mógł go znaleźć – spisz tak istotne informacje na kartce, schowaj ją w kopercie i przekaż osobie, na którą zawsze możesz liczyć. Poproś, żeby ona także znalazła dla Twojej koperty bezpieczne, stałe miejsce. Nie zdradzajcie nikomu tajemnicy, niech informacja o tym, kto posiada Twoje dane, pozostanie wyłącznie między Wami! Tak jest bezpieczniej.

Korzystaj z nowych technologii
W dzisiejszych czasach wielu seniorów posiada własne telefony komórkowe, a wielokrotnie nowoczesne smartfony. Zwykłe telefony pozwalają ustawiać alarmy z przypomnieniem, dzięki czemu każdą istotną sprawę można zapisać w telefonicznym kalendarzu, określając datę, dokładną godzinę i zadanie, które planuje się wykonać. W smartfonach można dodatkowo zainstalować jedną z kilku dostępnych aplikacji przypominających. Nie posiadając telefonu komórkowego, zawsze można korzystać z najprostszego budzika. Wystarczy jedynie położyć obok niego kartkę z notatką, w jakim celu włączyło się alarm. W takim przypadku praktycznie nie ma szans na zapomnienie.