W wyniku wielu nieprawidłowości może dochodzić do nadciśnienia tętniczego lub zbyt niskiego ciśnienia. Oba te stany chorobowe mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto regularnie wykonywać pomiar ciśnienia. Przekonaj się, jakie są normy pomiaru oraz czym jest ciśnienie skurczowe i rozkurczowe!
Co to jest ciśnienie tętnicze?
W organizmie dorosłego człowieka znajduje się ok. 5 litrów krwi, która krąży poprzez żyły i tętnice docierając do każdej komórki ciała. Krążenie krwi umożliwia najważniejszy organ tego układu – serce.
Mięsień sercowy tłoczy krew dzięki skurczom komór, z kolei znajdujące się w nim zastawki dbają o to, by krew była tłoczona w prawidłowym kierunku. Mianem ciśnienia tętniczego określa się siłę, z jaką krew jest tłoczona przez serce. Za ciśnienie tętnicze odpowiada również siła oporu ścian naczyń krwionośnych.
Podczas pomiaru ciśnienia tętniczego określa się ciśnienie w największych naczyniach (tętnicach) biorąc pod uwagę dwie wartości:
- ciśnienie skurczowe – jest to ciśnienie maksymalne, w trakcie pomiaru przyjmuje wyższą wartość.
- ciśnienie rozkurczowe – ciśnienie minimalne.
Za prawidłowe ciśnienie tętnicze uznaje się wartość 120/80 mmHg. Warto jednak pamiętać, że istotna jest różnica pomiędzy ciśnieniem rozkurczowym i skurczowym, określana jako ciśnienie tętna. Wartość ta powinna wynosić 30-50 mmHg.
Kiedy mówi się o nadciśnieniu tętniczym?
Diagnoza nadciśnienia tętniczego powinna być poprzedzona wielokrotnymi pomiarami pod okiem specjalisty. Odosobnione epizody wysokiego ciśnienia nie świadczą o patologii, a mogą być spowodowane np. reakcją na stres lub wysiłek. W celu oceny stanu zdrowia konieczne jest m.in. wykonanie serii badań.
Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach niskie ciśnienie, jak i nadciśnienie tętnicze nie wywołują objawów, dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych.
Zgodnie z klasyfikacją nadciśnienia tętniczego można wyróżnić:
- nadciśnienie stopień I – ciśnienie skurczowe 140-159 mmHg i/lub ciśnienie rozkurczowe 90-99 mmHg;
- nadciśnienie stopień II – ciśnienie skurczowe 160-179 mmHg i/lub ciśnienie rozkurczowe 100-109 mmHg;
- nadciśnienie stopień III – ciśnienie skurczowe 180 i powyżej i/lub ciśnienie rozkurczowe powyżej 110 mmHg.
Z kolei hipotonia, czyli niskie ciśnienie tętnicze, to stan, gdy wartość ciśnienia jest niższa od przyjętej za prawidłową. Przyczyną mogą być m.in. czynniki genetyczne i hormonalne.