Ślimaki pełnią ważną funkcję w przyrodzie – zjadają resztki roślin i owadów przyczyniając się do rozkładu materii organicznej, są również pożywieniem dla innych gatunków. Jeśli jednak ich populacja w ogrodzie intensywnie wzrasta, mogą wyrządzić spore szkody. W jaki sposób zwalczyć ślimaki z ogrodu, jednocześnie nie ingerując w prawa natury? Wypróbuj domowe sposoby odstraszające ślimaki!
Czy zbieranie ślimaków pomoże?
Najmniej szkodliwym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest ich wyzbieranie i przeniesienie z dala od ogrodu. W przypadku ślimaków z muszlami można to sprawnie zrobić, jednak prawdą jest, że takie gatunki wyrządzają najmniej szkód. Prawdziwe spustoszenie sieją ślimaki nagie, które w ogrodzie możemy spotkać w kilku gatunkach.
Ślimaki bez muszli są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, dlatego w ciągu dnia się ukrywają. Wychodzą nocą lub w deszczowe dni. Jeśli chcemy je wyłapać, musimy zaczekać na odpowiedni moment. Jednak w przypadku dużego ogrodu wychwycenie wszystkich ślimaków może okazać się niezwykle trudne. Sposobem, który pozwoli na zgromadzenie ślimaków w jednym miejscu jest zrobienie wabika. W pobliżu roślin, które padły ofiarą ślimaków warto wyłożyć mokre szmatki, liście sałaty i kapusty, kawałki jabłek, ziemniaków, marchwi. Zwabione ślimaki należy delikatnie zebrać i wynieść z dala od ogródka.
Bariera ochronna – co zabezpieczy rabaty kwiatowe i ogródki warzywne?
Wyniesienie ślimaków to najprostszy sposób, niestety efekty są krótkotrwałe. Jeśli pogoda sprzyja ślimakom, wkrótce ponownie zaatakują rabaty i grządki warzywne. Warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu w postaci barier ochronnych. Dzięki temu utrudnimy ślimakom dostęp do roślin.
Barierę taką można zrobić rozsypując wokół rabaty popiół drzewny pozostały po grillowaniu. Sprawdzają się również bariery z trocin, pokruszonych skorupek jak lub fusów z kawy. Niestety zwykle już po pierwszym deszczu barierę taką należy odnowić. Dostępne są także specjalne bariery ochronne, które na dłużej ochronią rabatę. Można je znaleźć m.in. w sklepach ogrodniczych.
Rośliny odstraszające ślimaki
Ślimaki żerują na roślinach pozostawiając nierównomierne, duże otwory. Zdarza się, że potrafią wygryźć wszystkie liście pozostawiając tylko łodygi. Istnieją jednak rośliny, których ślimaki nie tolerują. Warto więc w pobliżu roślin szczególnie narażonych na zjedzenie posadzić te, które odstraszą ślimaki. Są to m.in.:
- nasturcja,
- krwawnik pospolity,
- płomyk wiechowaty (floks),
- lawenda,
- rozchodnik,
- wiesiołek krzewiasty.