Szukaj

Jak upiec samodzielnie pyszny chleb

Jak upiec samodzielnie pyszny chleb

Ponieważ najlepiej pachnie i smakuje świeży chleb, warto dowiedzieć się, jak upiec samodzielnie pyszny chleb.

Świeży chleb, to najprostsza przyjemność, jaką można sprawić sobie samemu, do tego łatwiejsza w wykonaniu, niż się z reguły podejrzewa.

Własny chrupiący, francuski chleb, to brzmi rozkosznie.

Samodzielne pieczenie chleba, to również oszczędność pieniędzy i wspaniały zapach świeżego pieczywa w całym mieszkaniu. Każdy może sam upiec chleb z pomocą kilku prostych składników i odrobiny wiedzy.

Chcesz zaskoczyć rodzinę i znajomych bochenkiem chleba własnego wypieku? Dowiedz się jak upiec samodzielnie pyszny chleb.

Do wykonania bochenka chleba potrzebujemy oprócz piekarnika i blachy do pieczenia:

  •         6 szklanek mąki pszennej,
  •         1 łyżeczkę od herbaty soli,
  •         2 szklanki wody ciepłej,
  •         3 łyżeczki od herbaty drożdży, suszonych lub naturalnych.

Zaczynamy od wykonania zaczynu drożdżowego. W miseczce mieszamy odmierzoną porcję drożdży z ¼ szklanki ciepłej wody. Woda musi być ciepła, ale nie gorąca, ponieważ zbyt wysoka temperatura po prostu zabije drożdże, a zbyt zimna ich nie zaktywizuje do rośnięcia. Ciepła to taka, która nie parzy włożonego weń palca.

Po minucie lub dwóch mieszania mikstura powinna zmienić konsystencję na gęściejszą a jej zapach powinien przypominać zapach piwa. Na wierzchu powinny zacząć pojawiać się bąbelki z powietrzem.

Przesianą mąkę należy dokładnie wymieszać w drugiej misce z solą, używając najlepiej  w tym celu drewnianej, dużej łyżki. Dodajemy drożdżowy zaczyn i dokładnie wszystko mieszamy. Do mieszania można oczywiście użyć robota kuchennego lub miksera, ale prawdziwy chleb najlepiej wyrabiać ręcznie.

Do masy należy teraz dodawać powoli resztę ciepłej wody. Małe ilości wody dobrze rozprowadzamy, mieszając całą masę bardzo dokładnie. Dodawanie wody należy kontrolować, by masa nie stała się zbyt luźna. Powinna być gęsta i dawać wyrabiać się dłonią. Gdy czujemy, że masa ma już odpowiednią zwartą konsystencję, wtedy na wysypaną uprzednio mąką powierzchnię blatu, deskę lub stolnicę wyjmujemy ciasto, które musi odpocząć na niej przez około 5 minut.

Na tym etapie powstaje wewnętrzna tekstura chleba, czyli jego puszystość.

Kolejny etap to wyrabianie ciasta na chleb. Należy wykonywać to przez około 5-10 minut w dosyć intensywny sposób, aż ciasto będzie gładkie. Powierzchnia ciasta musi być jednolita i miękka. W razie potrzeby można podsypywać mąkę, by ciasto nie kleiło się do powierzchni blatu i dłoni. Po mocnym wyrabianiu ciasto musi znowu odpocząć i wyrosnąć. Należy pozostawić je w spokoju przez około 3 godziny. Na ten czas powinno najlepiej być włożone do stalowej miski i zakryte czystą ściereczką lub folią spożywczą. Ciasto musi się w tym czasie znajdować w bliskim sąsiedztwie ciepła, najlepiej ciepłego piecyka czy kaloryfera.

Po trzech godzinach wyjmujemy ciasto i znowu je wyrabiamy, ale już nie tak długo i nie tak intensywnie, jak za pierwszym razem. Kilka rzutów na deskę wystarczy i pakujemy je znowu do miski,  pod przykrycie, by dalej stało w cieple, gdzie powinno pozostać przez około 90 minut. Częste wyrabianie ciasta przez pieczeniem sprawia, że powstaje w nim więcej pęcherzyków powietrza i dzięki temu staje się bardziej puszyste.

Dodatkowe wyrabianie można oczywiście pominąć, jeśli ktoś nie ma na to czasu lub po prostu spieszno mu, by posmakować pysznego chleba własnej roboty.

Po wyjęciu z miski formujemy chleb według własnego uznania i zdolności. Może to być jeden bochenek, bagietki lub bułeczki. Warto wierzchnią część naciąć lekko nożem, ale nie jest to niezbędne.

Uformowane ciasto kładziemy na blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem i znowu pozwalamy mu odpocząć przez kolejne 45 minut. Po tym czasie wstawiamy ciasto do pieca, nagrzanego do temperatury 200 °C, na około 30 minut. Chleb będzie gotowy do wyjęcia, gdy jego skórka stanie się złocista i twarda.

Sekret idealnej skorupki na chlebie kryje się w wytworzeniu w piekarniku wilgoci w odpowiednim momencie. Wnętrze piekarnika, w którym piecze się chleb trzeba co jakiś czas spryskać po prostu odrobiną wody, tak by wytworzyła się w nim wilgotna mgiełka, która nada naszemu wypiekowi idealnej, wierzchniej chrupkości.

Można również umieścić w piekarniku na czas pieczenia, na płycie, pod chlebem stalową miseczkę ze szklanką wody.

Choć opis pieczenia chleba może trochę przerażać, jednak ,jak z niego, w większości proces tworzenia składa się po prostu z odpoczynku 🙂