Uwaga telefoniczni oszuści

Uwaga telefoniczni oszuści

Policja i media alarmują – Uwaga telefoniczni oszuści atakują !

Oszuści sięgają po nowe metody, by okradać ludzi. Szczególnie narażone są, jak w większości tego typu sytuacji, starsze osoby.

Jesteśmy stale atakowani przez telefon z nieznanych numerów. Dzwonią do nas akwizytorzy i przedstawiciele firm, nagabując do skorzystania z wszelkich promocji. Nasze dane, choć rzekomo chronione, jakimś cudem dostają się we władanie różnych firm i nieoczekiwanie otrzymujemy od nich mnóstwo telefonów. Mimo, że staramy się nie udostępniać nikomu naszych danych osobowych, one jednak stają się częścią systemu, który w założeniu manipuluje ludźmi.

Akwizycja to jedno a oszustwo to coś całkiem odmiennego i niebezpiecznego, dlatego uwaga telefoniczni oszuści atakują.

Przerobiliśmy już smsy, które potrafiły wyciągać z portfela naiwnej osoby mnóstwo pieniędzy. Obietnica wygranej, nagrody skusiła wiele osób, które w nieskończoność wysyłały smsy, za które pod koniec okresu rozliczeniowego przychodziły niebotyczne rachunki.

Teraz oszuści wymyślili kolejną pułapkę finansową na nieświadome niczego osoby. Można utracić wszystkie pieniądze, jakie posiada się na koncie, jeśli tylko wypowie się jedno słowo w odpowiedzi na telefon. W USA i całej Europie policja odnotowuje coraz więcej takich przypadków.

Najbardziej są zagrożone osoby, które mają zwyczaj odbierać wszystkie połączenia przychodzące, nie kontrolując z jakiego pochodzą numeru. Przecież to może próbować dodzwonić się ktoś z ważną informacją z pracy, ze szkoły a może z urzędu.

Takie rozumowanie jest niestety błędne, ale to właśnie do tak myślących osób usiłują dodzwonić się oszuści.

Jeśli z nieznajomego numeru wykonane zostanie połączenie a w słuchawce zostanie zadane pytania „Czy dobrze mnie Pan/Pani słyszy?” , pod żadnym pozorem nie należy odpowiadać „TAK”. Koniecznie trzeba natomiast natychmiast przerwać połączenie, które jest dziełem oszustów, wykorzystujących nagrany głos do przeprowadzania transakcji zakupów, o których nie mają pojęcia właściciele kont w banku.

W sytuacji, gdy jednak nieopatrznie słowo „TAK” zostało wypowiedziane, bez zwłoki trzeba zgłosić sprawę na policję i zablokować dostęp do bankowego konta.

Złodzieje stosują nagrane słowo „TAK” jako dowód zawarcia umowy zakupu jakiegoś produktu i obciążają finansowo konto swojej ofiary. Sprawa wygląda jeszcze gorzej, gdy w jakiś sposób oszuści wejdą w posiadanie numeru karty kredytowej ofiary.

Należy więc sprawdzać źródło przychodzących połączeń telefonicznych i pod żadnym pozorem nigdy nie odbierać tych nieznanych. Każdą nieprawidłowość, która wydaje się podejrzana warto zgłosić na policję.

 

 

 « (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »7 komentarzy to Uwaga telefoniczni oszuści

 1. UWAGA !!!!
  Z numeru 32 3193020 dzwoniła do mnie na numer stacjonarny oszustka z „telekomunikacji” proponując obniżkę abonamentu do ok 20 zł (ja płacę 11zł).
  Na stwierdzenie, że jest oszustką natychmiast się rozłączyła

 2. Do licznego grona oszustów telefonicznych dołączył ostatnio numer 62 585 18 80, z którego namawia się delikwenta na bezpłatne badanie aby naciągnąć nieświadome oszustwa osoby „zaproszone na pokaz i badanie” do zakupu towaru po zawyżonej wielokrotnie cenie. Co z tego, że policja ostrzega, podczas gdy prokuratorzy oraz sądy chronią przestępców, zamiast pomóc osobom pokrzywdzonym.

 3. kwiecień,maj 2018 rok
  Szukając materiałów do pracy kontrolnej natrafiłem na firmę MUZA 60955(https://tinyurl.com/ ybwylwmo), która oferowała interesujące mnie materiały za 4 złote. Oczywiście materiałów nie otrzymałem, ale otrzymywałem SMS, które wyciągały pieniądze. Jest to kolejny oszust telefoniczny. Niezrozumiałym jest dla mnie fakt, że operatorzy zgadzają się na takie oszustwa i świadomie narażają narażają swoich klientów na zawyżone rachunki /ile za to biorą/. Policja ostrzega, a karawana idzie dalej i sądy chronią przestępców, a nie pokrzywdzonych.

 4. Do mnie też bardzo często dzwonią , mówię że TAK , pójdę , zapisuję datę, miejsce spotkania itd… ale wcale tam nie chodzę. I to JA ich OSZUKUJĘ hahahaha

 5. Drodzy Seniorzy ! Nie dajcie się oszukać akwizytorom i numerom zaczynającym się często wcale nie od liczb 89 tylko np 517 516 itp. Ci ludzie chcą Was naciągnąć na „korzystne promocje” ,” atrakcyjne pakiety” w celu uszczuplenia Waszych portfeli. Na pytanie czy Pan/Pani dobrze słyszy nie odpowiadajcie TAK, bo oszuści często wykorzystują to jako potwierdzenie różnych niekorzystnych dla WAS transakcji.Podejrzane firmy często chcą naciagać Moich podopiecznych i znajomych. Bądźcie ostrożni. Pozdrawiam Krzysztof !

 6. Dzwoniła do mnie dzisiaj oszustka i wpierała mi, że mam niezapłaconą fakturę od 2017 r. za telefonicznie zamówioną reklamę i mogę to zapłacić polubownie – około 600 zł z tego co pamiętam lub zgłosi sprawę do KRD oraz komornika i wtedy będzie ponad 1100 zł do zapłacenia. Podała nazwę firmy Avisim, byłem przy komputerze i sprawdziłem, że takiej firmy nie ma, poprosiłem o podanie miejscowości lokalizacji firmy – powiedziała, że nie może więcej danych telefonicznie podać. Mówiła, że wysyłali fakturę pocztą i kurierem oraz na email i jej nie odebrałem, teraz może wysłać mi ją kurierem za pobraniem na poniedziałek – powiedziałem, że chyba żartuje i chce mi wysłać cegłę za 600 zł więc zgłaszam jej numer na policję jako oszustkę – wtedy zakończyła i się rozłączyła. Ostrzegam przed taką nową metoda oszustów z numeru 519737041 pięć jeden dziewięć siedm trzy siedem zero cztery jeden. Przy próbie oddzwonienia włącza się poczta głosowa – pewnie stale dzwonią i naciągają kolejnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *