Jan Kosidłowski
Dla mnie niezależność to zdolność do podejmowania decyzji i dbania o siebie bez pomocy innych. Ważna jest ona w aspekcie finansowym, ale także umysłowym oraz emocjonalnym. Niezależność jest ważna, ponieważ pozwala mi zachować poczucie własnej wartości i pozwala co najmniej na przekonanie o kontroli nad swoim życiem.
Zdaję sobie sprawę, że poziom niezależności jest indywidualny dla każdej osoby. Niektórzy seniorzy mogą być w stanie zadbać o siebie i podejmować decyzje samodzielnie, podczas gdy inni mogą wymagać wsparcia ze strony rodziny i opiekunów. Tym niemniej niezależność osób starszych powinna być szanowana i wspierana.
Z mojego punktu widzenia ważne jest przede wszystkim poczucie celu. W swoim życiu zawodowym parałem się wieloma zajęciami. Po przejściu na emeryturę odkurzyłem swoje zainteresowania historią mojego regionu. Moim celem zaczęło być rejestrowanie ważnych wydarzeń i osób związanych z moim miastem. Ta decyzja przekształciła się wkrótce w pasję. Depresję i niepokój jakie obserwowałem u moich starszych znajomych zastąpiłem uczuciami misji i przynależności. Od kilkunastu lat opisuję, relacjonuję, spotykam się ze świadkami wydarzeń. Odwiedzam muzea i biblioteki w poszukiwaniu materiałów źródłowych.
W związku z powyższym nie grozi mi spadek zdolności poznawczych a pomaga to w utrzymaniu więzi społecznych, które przynoszą radość.
Utrzymanie niezależności wymaga także utrzymania aktywności fizycznej i umysłowej. Początkowo byłem częstym gościem na miejscowym basenie. Obecnie tamtą aktywność zastępują regularne spacery z regułą co najmniej siedmiu tysięcy kroków dziennie.
Przy okazji okazało się, że moje działania zostały dostrzeżone przez lokalne media. Mam swoje stałe miejsce na łamach dwóch lokalnych gazet. Poza satysfakcją daje to dodatkowe, niewielkie wynagrodzenie, które jest uzupełnieniem do mojej emerytury. Wiem jak ważna jest możliwość samodzielnego zarządzania swoimi finansami. Wiem, że daje to przekonanie o zachowaniu niezależności.
Na bazie moich osobistych doświadczeń pomyślałem, aby podzielić się z Tobą pomysłami, które pomogą w utrzymaniu niezależność w starszym wieku.
Aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania sprawności w starszym wieku. Regularne ćwiczenia pomogą Tobie zachować siłę, elastyczność i mobilność. Zmniejszy się również ryzyko upadków i innych schorzeń związanych z wiekiem. Jeżeli nie jesteś w stanie wyjść z domu, to wciąż masz wiele sposobów, by pozostać aktywnym. Ćwiczenia na krześle, rozciąganie i joga to świetne opcje. Nawet proste czynności, takie jak spacer po parku lub praca w ogrodzie mogą być korzystne.
Ćwiczenia umysłowe są równie ważne jak aktywność fizyczna. Możesz angażować się w takie czynności jak czytanie, pisanie lub granie w gry, aby zachować ostrość widzenia. Puzzle, krzyżówki, warcaby, szachy mogą również pomóc Ci w utrzymaniu aktywności umysłowej.
Doskonałym pomysłem, który stosuję od dawna jest poszukiwanie nowych doświadczeń i zdobywanie nowych umiejętności. Współdziałanie w ramach grup dyskusyjnych lub wolontariatu w swojej społeczności pozwoli Ci na utrzymanie więzi międzyludzkich. Utrzymuj kontakt z rodziną i przyjaciółmi. To zmniejsza ryzyko izolacji i depresji.
Nie każdy jest zdolny do wykreowania nowych i ciekawych zajęć. Pomyśl o dołączeniu do klubu seniora, uniwersytetu III wieku lub zapisz się na warsztaty terapii zajęciowej. Te propozycje pozwolą Ci na aktywne uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności.
Kluczowym dla Twojej niezależności jest zarządzanie finansami. Zastanów się, czy jesteś w stanie tym się zajmować? Pomyśl, czy, masz świadomość swoich praw i opcji, które do tego służą? Odpowiedź twierdząca na te pytania jest oznaką niezależności.
Czy masz plan na swoją przyszłość? Rozważyć swoje możliwości w zakresie opieki długoterminowej. Aktualna sprawność może się ograniczyć. Zastanów się jakich usług będziesz wówczas potrzebował i kto ich dostarczy. Domowa opieka zdrowotna może zapewnić pomoc w codziennych czynnościach, takich jak kąpiel, ubieranie się i przygotowywanie posiłków. Usługi transportowe mogą pomóc Ci w dotarciu do i z wizyt lekarskich. Cierpliwi i wspierający opiekunowie mogą pomóc zachować niezależność, poświęcając czas na zrozumienie Twoich potrzeb.
Tak jak umiejętność zarządzania własnymi finansami jest kluczowa dla niezależności psychicznej, tak dla ciała najważniejszym jest bezpieczeństwo otoczenia. W tym celu wskazane jest dokonanie wszelkich niezbędnych zmian, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka upadku. Zainstaluj lub zleć montaż uchwytów w łazience i lampek nocnych. Usuń dywany i inne przeszkody na podłogach.
Na koniec temat nie mniej ważny. Profilaktyka pozwoli uniknięcia potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. W tym celu zadbaj o regularne badania i konsultacje lekarskie. Świadomość dobrego stanu zdrowia da Ci dodatkowy zastrzyk energii. Natomiast wcześniejsze wykrycie choroby umożliwi przeciwdziałanie i wyleczenie.
Mam przekonanie, że kilka powyższych rad pomoże Ci w podejmowaniu dobrych decyzji i będziesz się cieszyć z samodzielności i niezależności w życiu.