Zbliża się termin rozliczeń z fiskusem, dlatego warto dowiedzieć się, jak złożyć PIT przez Internet. Deklarację PIT można wysłać z dowolnego miejsca, wystarczy mieć dostęp do komputera podłączonego do sieci internetowej. Jest to najwygodniejsza, a zarazem i najprostsza forma składania tego typu dokumentu do Urzędu Skarbowego.
Rodzaj zeznań
Do deklaracji podatkowych, które mogą być przekazywane Urzędowi Skarbowemu
w formie elektronicznej należą: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16a, PIT-19a za 2017 r. oraz wniosek PIT-16.
Posiadane dane
Aby wysłać deklarację należy posiadać numer PESEL, NIP – jeśli deklaracja podatkowa dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą – jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki cywilne, ryczałtowców, karty podatkowej. W deklaracji należy umieścić swoje imię i nazwisko oraz datę urodzenia.
Jeśli chodzi o dane finansowe, to należy znać dokładną kwotę swego przychodu, która została wykazana w zeznaniu rocznym za rok, za który następuje dane rozliczenie. Powyższe dane stanowią uwierzytelnienie składnych elektronicznie zeznań podatkowych. Należy pamiętać, aby danych tych nie udostępniać osobom trzecim.
Początek roku to czas, kiedy warto pomyśleć o tym, jak złożyć PIT przez Internet
Według nowych zasad każda osoba fizyczna, która nie prowadzi własnej działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowana, jako podatnik VAT, a także nie jest płatnikiem podatków oraz nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za zatrudnionego u siebie pracownika, może posługiwać się numerem PESEL, jako formą identyfikacji podatkowej.
Jeśli zaś jesteśmy przedsiębiorcami, wówczas naszym identyfikatorem podatkowym jest numer NIP naszej działalności gospodarczej. Pamiętajmy, że numer NIP jest przypisany do każdej firmy, bez względu na to , czy jest ona aktywna, czy też posiada status zawieszenia.
Rejestracja
Aby dokonać rejestracji wchodzimy na stronę http://portalpodatkowy.mf.gov.pl
i wybieramy zakładkę „e-Deklaracje”, na której znajduje się program rozliczający PIT’y. Klikamy w okienko „Do pobrania” i pobieramy oraz instalujemy odpowiedni program do rozliczania PIT’ów
Pobrany formularz wypełniany i drukujemy lub zapisujemy w pamięci komputera. Pamiętajmy, aby wpisać w deklaracji kwotę przychodu za dany rok rozliczeniowy. Dokument wysyłamy do odpowiedniego do miejsca zamieszkania Urzędu Skarbowego. Należy pamiętać o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru, które jest dowodem na złożenie przez nas deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.
Jeśli obawiamy się, że czegoś nie zrozumiemy, to warto zapoznać się z instrukcją wypełnienia zeznań, która poprowadzi nas krok po kroku. Jest ona umieszczona na stronie http://portalpodatkowy.mf.gov.pl (zakładka e-Deklaracje).
Najbezpieczniej składać tylko takie deklaracje podatkowe, które pobieramy ze strony: pl,. Jeśli chodzi o sporną kwestię podpisu elektronicznego, to PIT-36 i PIT-37 nie wymaga jego umieszczania. Taka forma rozliczenia jest dostępna w opcji rozliczeń indywidualnych, wspólnej z małżonkiem (bez wymogu posiadania stosownego pełnomocnictwa ze strony osoby małżonka) oraz dla osób samotnie wychowujących dzieci.
Korekta
Elektronicznie można także dokonać korekty naszej deklaracji podatkowej – w tym przypadku również nie występuje obowiązek zamieszczania podpisu elektronicznego. Wypełniając korektę także wpisujemy identyfikator w postaci nr. PESEL lub NIP. Korekty można dokonać dla prawie wszystkich PIT-ów.
Korzyści dla podatnika
Zaletami takiego rozwiązania jest z pewnością oszczędność czasu, łatwe i poprawne wypełnienie deklaracji, a także bezpieczeństwo i gwarancja tego, iż nasza deklaracja dotrze do adresata, zaś nasze dane pozostaną poufne. Poza tym nie marnujemy drukarki, tuszu i papieru. Nie musimy się również fatygować osobiście na pocztę czy do odpowiedniego miejscu zamieszkania Urzędu Skarbowego, jest więc to znaczne ułatwienie w składaniu zeznań podatkowych.