Kasza gryczana w wersji niepalonej może zaskakiwać. Powinna gościć na naszym stole przynajmniej raz w tygodniu, ponieważ jej właściwości są nieocenione.
To źródło dobrze przyswajalnego białka oraz magnezu. 100 gram kaszy gryczanej zawiera aż 220mg tego cennego pierwiastka. W kaszy niepalonej znajdziemy dużą ilość potasu, a także witamin z grupy B – B1, B2, B6, PP. W tych niepozornych ziarenkach znajdują się także żelazo, cynk, krzem, wapń i magnez, a także duża ilość witaminy E.
Wprowadźmy ją na stałe do naszej diety, kasza gryczana m.in. wspomaga układ nerwowy, wykazuje lecznicze działanie na układ pokarmowy, wzmacnia odporność i nasze kości.
Kasza gryczana z warzywami
Składniki:
- 100g kaszy gryczanej niepalonej
- 200g świeżego szpinaku
- 2 łyżki suszonych pomidorów w płatkach (opcjonalnie kilka sztuk z oleju)
- 2 ząbki czosnku
- marchewka
- burak (opcjonalnie)
- łyżka masła
- garść pietruszki (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Kaszę gryczaną gotujemy wg. przepisu na opakowaniu, następnie odsączamy.
Marchewkę obieramy, kroimy w półplasterki i gotujemy do miękkości. Podobnie postępujemy z burakiem (jeśli dodajemy), możemy go również ugotować na parze.
Czosnek drobno kroimy, szpinak siekamy.
Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy czosnek, pomidory suszone i po chwili szpinak. Smażymy na średnim ogniu, do czasu, aż szpinak zmięknie.
Po tym czasie dodajemy ugotowaną kaszę, marchewkę, buraka, masło i pietruszkę, podgrzewamy chwilę mieszając. Na koniec przyprawiamy solą oraz pieprzem według uznania.
Smacznego!
Gryczany budyń czekoladowy
Kasza gryczana, czyli nasz sekretny składnik jest tu zupełnie niewyczuwalna, tworzy natomiast wspaniałą konsystencję i niepowtarzalny smak.
Składniki:
- 100g kaszy gryczanej niepalonej
- 50ml mleka kokosowego
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżki cukru kokosowego
Przygotowanie:
Kaszę gryczaną gotujemy wg. przepisu na opakowaniu, następnie odsączamy.
W rondelku podgrzewamy chwilę kaszę wraz z mlekiem kokosowym, następnie dodajemy resztę składników i blendujemy na gładką masę. Przekładamy do miseczek i podajemy np. w towarzystwie owoców sezonowych lub kwaskowatego dżemu z czarnych porzeczek.
Smacznego!