Szukaj

Kawior jako źródło wartościowych substancji

Kawior jako źródło wartościowych substancji

Kawiorem nazywamy soloną ikrę dziko żyjącego jesiotra w Morzu Kaspijskim i Morzu Czarnym. W dzisiejszych czasach czarny kawior jest uznawany za rzadki, luksusowy smakołyk, na który stać jedynie nielicznych, bo jego ceny zaczynają się od kilkuset złotych za 100g. Obecnie przyjęło się również nazywać kawiorem ikrę pochodzącą z jesiotrów hodowlanych i ryb łososiowatych. Ikra łososia i pstrąga tęczowego to kawior czerwony, który jest bardziej przystępny cenowo. Konsumenci kuszeni niskimi cenami muszą uważać na imitacje kawioru oraz na produkty pochodzące z nielegalnego źródła.
Skład kawioru może się różnić w zależności od pochodzenia i gatunku ryby. Czerwony kawior jest częstym składnikiem sushi, ale pomimo jego odżywczego składu, jest on też alergenem pokarmowym. Kawior może również zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia. Badano stężenie metali ciężkich i niebezpiecznych dla zdrowia substancji organicznych w kawiorze pochodzącym z Morza Kaspijskiego. Badania pokazały, iż z wyjątkiem rtęci stężenie tych związków jest zdecydowanie niższe niż szkodliwa dla człowieka dawka. Porównanie wyników badań nad zawartością metali ciężkich nie wykazało znacznych różnic w stężeniu pomiędzy kawiorem otrzymanym z dziko żyjącego jesiotra a tym pochodzącym z ryby hodowlanej. Wpływ substancji szkodliwych na zdrowie człowieka można uznać za nieistotny, zwłaszcza jeśli rozważymy niską konsumpcję kawioru wśród populacji.
Kawior zawiera duże ilości kwasów omega-3 (DHA i EPA). Kwasy te wywierają ochronny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, szczególnie u osób z otyłością i insulinoopornością lub nadciśnieniem. Badacze wykazali korzystny wpływ kwasów omega-3 na stawy, co znalazło zastosowanie we wspomaganiu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Dieta pacjentów z RZS odgrywa istotną role w terapii leczniczej, więc warto włączyć do jadłospisu kawior (jedna łyżeczka produktu dostarcza 350 mg kwasów omega-3). Wspomniane kwasy hamują też rozwój chorób siatkówki oka poprzez osłabienie szkodliwego wpływu czynników środowiskowych. Korzystny wpływ na wzrok, a szczególnie na zdolność do odbierania bodźców wzrokowych w siatkówce, ma również obecna w kawiorze witamina A. Jej niedobór może prowadzić do zaburzeń widzenia o zmroku i wysychania spojówek.
Kawior jest bogatym źródłem witaminy B12, dlatego może być on zalecany wegetarianom, gdyż jedna łyżeczka wystarczy, aby pokryć dobowe zapotrzebowanie na powyższą witaminę. Niedostateczna podaż kobalaminy w diecie może prowadzić do wystąpienia niedokrwistości makrocytarnej lub zaburzeń neurologicznych.
Należy zwrócić uwagę na wysoką zawartość sodu w 100g kawioru, dlatego osoby z wysokim ciśnieniem tętniczym, chorobą nerek bądź wysokim poziomem cholesterolu powinny ograniczyć jego spożycie. Warto pamiętać, że już jedna łyżeczka kawioru wystarczy, aby dostarczyć organizmowi około 75 mg sodu i około 30 mg cholesterolu. Nadmierne spożywanie tego produktu może doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie oraz do hipercholesterolemii.
Właściwości kawioru wykorzystywane są też w kosmetyce. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe regulują syntezę hormonów tkankowych i wpływają na stan naskórka. Ich niedobór prowadzi do pogrubienia i łuszczenia naskórka oraz do wzrostu przepuszczalności wody, co skutkuje przesuszeniem i zwiększonym ryzykiem podrażnień skóry.