Szukaj

Kolorowy raj, czyli wiosenne kwiaty w ogrodzie

Cały świat budzi się do życia. Znowu przyszła do nas wiosna! Zaproś ją do swojego ogrodu dzięki kolorowym kwiatom kwitnącym podczas tej najpiękniejszej pory roku.

Kolorowa fala

Kwiecień, jak sama nazwa wskazuje, jest miesiącem kwitnących kwiatów. Niemal każdego dnia w ogrodzie pojawiają się nowe, barwne okazy. W tym czasie rosną rośliny cebulowe, np. tulipany. Na drzewach i krzewach zaś pojawiają się kolorowe kwiaty wiśni, czereśni i jabłoni.

Maj to czas, gdy zalewa nas prawdziwa kolorowa fala. Dłuższe, słoneczne i ciepłe dni sprzyjają kwitnieniu kolejnych roślin. Piwonie oraz magnolie zachwycają swoimi kształtami, barwami i rozmiarami, a słodki zapach bzu otacza nas gdziekolwiek pójdziemy.

Gatunki wiosennych kwiatów

Jeśli pragniemy, by już wiosna w naszym ogrodzie pojawiły się piękne kwiaty, warto pamiętać o następujących gatunkach:

Tulipany – jedne z najpopularniejszych kwiatów cebulowych. Dzięki swoim zachwycającym barwom i jednoczesnej prostocie formy mają wielu wielbicieli. Często występują na rabatach w towarzystwie innych wczesnowiosennych kwiatów. Sadzimy je w słonecznym miejscu, na glebie bogatej w próchnicę. Latem należy wykopać ich cebulki, przechować, a jesienią zasadzić ponownie. Dostępnych jest wiele odmian tulipanów, niektóre rozkwitają już w marcu, inne cieszą oko w kwietniu oraz maju.

Hiacynty – zachwycają nie tylko pięknymi kwiatami, ale także wspaniałym aromatem. W zależności od odmiany może przybierać kolor żółty, różowy, niebieski lub biały. Te niezwykle dekoracyjne kwiaty ujrzymy w swoim ogrodzie już w kwietniu i maju. Hiacynt potrzebuje żyznej, wilgotnej gleby o obojętnym lub zasadowym pH. Lubi nasłonecznione miejsca.

Szafirki – te małe niebieskie kwiatki zebrane w grona będą piękną ozdobą każdego ogrodu w kwietniu i maju. Lubią nasłonecznione miejsca i wilgotna zasadową glebę.

Migdałek trójklapowy – to krzew ozdobny o różowych kwiatach. Na przełomie kwietnia i maja jego gałązki obsypują się ogromną ilością drobnych kwiatów. Podstawą uprawy tej rośliny jest ciepłe i zaciszne stanowisko. Gdy migdałek wchodzi w stan rozkwitu kolor kwiatów zmienia się z różowego na bladoróżowy przechodzący w biały.

Narcyzy – nazywane także żonkilami. To żółte, radosne kwiaty, które są łatwe w uprawie. Cebulki raz posadzone do ziemi kwitną co roku w okresie kwietnia – maja.

Bez, lilak – bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych symboli wiosny. Najczęściej występuje w kolorze białym lub fioletowym. Oprócz pięknych, drobnych kwiatów zebranych w kwiatostany posiada także zniewalający zapach.

Magnolia – kwitnące magnolie to prawdziwa ozdoba wiosennego ogrodu. Ma duże kwiaty, które kształtem przypominają tulipany. W małych ogródkach można sadzić odmiany karłowate tej rośliny.