Szukaj

Bezpieczne opalanie dla seniora

Bezpieczne opalanie dla seniora

Po długiej zimie świat znowu budzi się do życia. Zbliżają się do nas ciepłe miesiące, a wraz z nimi coraz większe ilości słońca. Należy jednak pamiętać, by korzystać z jego dobrodziejstw rozważnie i z głową.

Skóra seniora

Wraz z upływem czasu nasza skóra zmienia się i starzeje. Zmiany dotyczą nie tylko aspektu wizualnego, lecz zachodzą przede wszystkim w jej funkcjonowaniu. Z wiekiem skóra staje się mniej odporna na szkodliwe działanie czynników uszkadzających, a także wolniej następuje jej regeneracja. Produkuje ona znacznie mniej melaniny, czyli pigmentu, który chroni głębsze warstwy skóry przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które wchodzą w skład promieniowania słonecznego. Właśnie dlatego tak ważne jest, by odpowiednio zabezpieczyć ciało przed opalaniem.

Zalety opalania

Chociaż nadmierne opalanie bywa niebezpieczne, to nie należy zupełnie rezygnować z kąpieli słonecznych, ponieważ niosą ze sobą wiele korzyści:

  • Synteza witaminy D – witamina D korzystnie wpływa na układ kostny, ale także zapobiega rozwojowi infekcji, wzmacnia odporność organizmu i zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy.
  • Lepsze samopoczucie – okazuje się, że kąpiele słoneczne mogą poprawiać samopoczucie oraz pozytywnie wpływać na nasz nastrój.
  • Brązowa skóra – opalone ciało wygląda zdrowiej i młodziej. Sprawia, że czujemy się pewniejsi siebie.

Zasady bezpiecznego opalania:

  1. Nie opalaj się pomiędzy godziną 11 a 15, ponieważ właśnie wtedy promieniowanie jest największe, a skóra najbardziej narażona na poparzenia słoneczne.
  2. Pamiętaj o filtrze. Wybierz krem z faktorem minimum 15 SPF. Im wyższy filtr, tym lepiej chroniona będzie skóra. Kosmetyki te nakładaj na pół godziny przed ekspozycją na słońce. Kolejne warstwy aplikuj co 2, 3 godziny lub po każdej kąpieli wodnej. Stosuj je także w pochmurne dni, kiedy na pozór nie ma słońca, ponieważ promienie przenikają także przez chmury.
  3. Zaopatrz się w dodatki takie jak kapelusz, okulary przeciwsłoneczne i parasol. Mogą one stanowić nie tylko skuteczną ochronę przed słońcem, ale także być stylowym elementem ubioru.
  4. Nie zapominaj o nawodnieniu organizmu! W czasie upałów powinno się spożywać więcej płynów, a w szczególności wody, ponieważ bardziej się pocimy. Woda wpływa także pozytywnie na nawilżenie skóry.
  5. Zadbaj o skórę po kąpieli słonecznej. Stosuj balsamy lub kremy bogate w witaminy i składniki odżywcze, które nawilża Twoją skórę i pomogą jej się zregenerować.
  6. Obserwuj swoją skórę. Jeśli po opalaniu któryś z pieprzyków zmieni swój wygląd lub pojawi się nowe znamię, koniecznie umów się na wizytę u lekarza, żeby zdiagnozować czy nie jest ono niebezpieczne.