Zbliżając się do wieku emerytalnego warto zastanowić się, kiedy najlepiej przejść na emeryturę. Nie każdy wie, że wniosek można złożyć wcześniej. Co więcej, również miesiąc, w jakim składamy wniosek może mieć wpływ na wysokość późniejszego świadczenia. Sprawdź, kiedy najlepiej przejść na emeryturę!
Kiedy można przejść na emeryturę?
Podstawowym kryterium branym pod uwagę w kwestii prawa do emerytury jest osiągniecie wieku emerytalnego. Dodatkowo, osoba ubiegająca się o przyznanie emerytury musi mieć na swoim koncie jakikolwiek okres ubezpieczenia emerytalnego.
Od 1 października 2017 roku wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że na podstawową/minimalną emeryturę może liczyć każdy po przekroczeniu wieku emerytalnego oraz z dowolnym (jednak jakimkolwiek) stażem pracy.
Na jakiej podstawie wyliczana jest wysokość emerytury?
Staż pracy nie wpływa na prawo do przyznania emerytury, jednak ma istotne znaczenie dla obliczenia jej wysokości. Minimalną emeryturę otrzymują kobiety, które przepracowały 20 lat. W przypadku mężczyzn staż pracy związany z minimalną emeryturą wynosi 25 lat.
Każdy kolejny rok pracy zwiększa wysokość otrzymywanej emerytury. Ta z kolei obliczana jest na podstawie zgromadzonego kapitału na koncie ZUS (składek emerytalnych), a także zwaloryzowanego kapitału początkowego.
Suma tychże kapitałów dzielona jest przez liczbę miesięcy dalszego życia. Te z kolei oblicza się na podstawie szacunków statystycznych. Oznacza to więc, że zarówno dłuższy staż pracy, jak i późniejsze przejście na emeryturę także zwiększa jej kwotę.
W jakim miesiącu złożyć wniosek o emeryturę?
Wniosek o przyznanie emerytury można złożyć już na 13 dni przed osiągnieciem wieku emerytalnego. Warto jednak wiedzieć, że na wysokość emerytury wpływ ma również miesiąc, w jakim takowy wniosek składamy.
Różnica w wysokości emerytury wynika z waloryzacji podstawy obliczania emerytury. W prawie każdym miesiącu dokonuje się waloryzacji kwartalnej, która dla emeryta okazuje się korzystniejsza. Wyjątkiem jest czerwiec, w którym podstawa obliczenia emerytury podlega waloryzacji rocznej. Najmniej seniorów decyduje się na przejście na emeryturę właśnie w tym miesiącu.