Skuteczną metodą na usprawnienie narządu ruchu u osoby starszej jest kinezyterapia, czyli terapia leczenia ruchem. Co to daje? Przede wszystkim usprawnia motorykę, zwiększa zakres ruchu i co najważniejsze – zmniejsza ból. Kinezyterapia nie tylko służy do leczenia schorzeń, które już występują i dają o sobie znać, ale także bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu i zapobieganiu kontuzji. Jest także dobrą formą rehabilitacji po zabiegach, operacjach lub różnego typu urazach. Zabieg kinezyterapii wykonywany jest przez wykwalifikowanego specjalistę, co daje gwarancję uzyskania jak najlepszych rezultatów. Ma zbawienny wpływ na kości, mięśnie oraz stawy, ale także i na metabolizm, który u osób starszych często nie działa już tak, jak powinien. Dzięki kinezyterapii komórki organizmu są lepiej dotlenione i odżywione.
Rodzaje kinezyterapii
Zabieg ten jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb pacjenta, tak aby ukierunkować się na leczenie konkretnego schorzenia. Wyróżnić można na przykład kinezyterapię PNF, która świetnie sprawdza się w leczeniu skutków chorób neurologicznych i ortopedycznych. NDT – Bobath to kolejne technika, która wykorzystywana jest zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, którzy zmagają się z zaburzeniami neurologicznymi. Rodzaj ten służy usprawnieniu pracy stawów. Kinezyterapię wykorzystuje się także w leczeniu bólów kręgosłupa, co u osób w podeszłym wieku często jest dużym problemem. Kinezyterapia w tym przypadku przynosi naprawdę zaskakująco dobre efekty. W wielu miastach w ośrodkach organizowane są zajęcia grupowe dla seniorów, gdzie można ćwiczyć razem, a także i indywidualnie z rehabilitantem.
Pacjenci, którzy korzystali z zabiegów kinezyterapii, po pewnym czasie zauważyli znaczną różnicę, która wiąże się z poprawieniem sprawności, zmniejszeniem bólu, zwiększeniem zakresu ruchu. Wielu seniorów nie uskarża się na przewlekły ból, dzięki czemu ich ruchy są szybsze i pewniejsze. To nie wszystko, seniorzy dzięki tej terapii zauważają także wzrost samopoczucia, co wiąże się z większą sprawnością ruchową, ale także wykonywaniem ćwiczeń, które wydzielają endorfiny.
Jeśli senior zmaga się z chorobami ortopedycznymi, ma problemy z poruszaniem się i wykonywaniem czynności, warto rozważyć kinezyterapię, która może okazać się bardzo skuteczną metodą.