Szukaj

Serce seniora – jak o nie dbać?

Serce seniora – jak o nie dbać

Senior wraz z wiekiem staje się coraz słabszy. Dzieje się tak ze względu na wiek, często wiele przebytych chorób i coraz słabszy organizm. W podeszłym wieku szczególną uwagę należy zwracać na serce seniora, ponieważ znacznie zwiększa się ryzyko zachorowania na schorzenia sercowo-naczyniowe. Jak w przypadku większości chorób, zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i wiele innych czynników, na które mamy wpływ, mogą sprawić, że można wyeliminować z codzienności dużo niepotrzebnych chorób lub schorzeń. Najczęściej osoby starsze cierpią na podwyższone ciśnienie tętnicze, co z kolei nierzadko prowadzi do udarów mózgu. Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna, czyli dwie rzeczy, które pozytywnie wpływają na cały organizm. Ponadto ważne są badania kontrolne, odpoczynek i unikanie stresu.

Odpowiednia dieta na serce – co powinna zawierać?

To często opiekun osoby starszej musi pilnować tego, czy jego podopieczny nie będzie cierpiał na groźne schorzenia związane z sercem. Należy pamiętać, że otyłość i nadwaga są jego największym wrogiem. Należy więc strzec się przed otyłością, a jeśli senior ma nadwagę, należy z nią w sposób zdrowy i racjonalny walczyć. Otyłość często wywołuje nadciśnienie i cukrzycę, co z kolei negatywnie wpływa na serce. Senior powinien utrzymywać zdrową dietę i w miarę możliwości uprawiać sporty. Dla seniorów zaleca się basen, nordic walking, spacery lub jazdę na rowerze. Każdy senior powinien poświęcić 30 minut każdego dnia na spacer, niezależnie od pogody. Taki wysiłek fizyczny wpłynie nie tylko korzystnie na serce, ale i na cały organizm.

Dieta seniora, który ma problemy z sercem, powinna być bogata w antyoksydanty, czyli witaminy A, C, E, B6 i B12, selen, kwas foliowy oraz sód, potas, wapń, magnez i żelazo. Drugim ważnym czynnikiem jest unikanie stresu i sytuacji stresujących oraz odpowiednia ilość snu. Sen pozwala się zregenerować i ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Każdy senior powinien także regularnie wykonywać badania kontrolne i wizytach u lekarza, zwłaszcza jeśli jest się obciążonym genetycznie. Wczesne wykrycie choroby i rozpoczęcie leczenia pozwala na szybsze i skuteczniejsze przejście przez chorobę lub złagodzenie jej skutków.