Zakażenie koronawirusem budzi coraz większe obawy. Drobnoustroje będące przyczyną wielu zgonów na świecie nie są jednak nowym zakażeniem – przypadki zachorowań na odmiany koronowirusa notowano znacznie wcześniej. Zobacz, czym jest koronawirus i jakie są objawy infekcji!
Czym jest koronawirus
Zmutowanego koronawirusa, który rozprzestrzenił się w ostatnich miesiącach rozpoczynając do chińskiego Wuhan, oznaczono jako 2019-nCoV. Wirus ten jest mutacją drobnoustrojów z rodziny koronawirusów (Coronaviridae). Jest to typ wirusów, które w zależności od mutacji wywołują różne objawy chorobowe. Niektóre wirusy z tej rodziny prowadzą do łagodnych zmian w obrębie układu pokarmowego i oddechowego, inne są znacznie groźniejsze.
Pierwsze patogeny koronawirusa odkryto już w latach 60. – HCoV-229E oraz HCoV-OC43Z odpowiadały za łagodne objawy przeziębienia. Zachorowania na ciężką postać koronawirusa notowano m.in. kilkanaście lat wstecz, kiedy to wirus SARS rozprzestrzeniał się wywołując ostry ciężki zespół oddechowy. Koronawirus 2019-nCoV posiada podobną sekwencję genetyczną. Gatunki wirusów z tej rodziny zawdzięczają swoją nazwę charakterystycznym elementom wizualnym, widocznym w powiększeniu – przypominają koronę pokrywającą wirusa.
Objawy zakażenia koronawirusem
Koronawirus 2019-nCoV wywołuje objawy podobne go grypy. Chorzy w pierwszej kolejności zwykle mają wysoką gorączkę, są osłabieni, kaszlą i mają spłycony, ciężki oddech. Trudności w oddychaniu pogłębiają się, za co odpowiada rozwijające się zapalenie płuc.
Ponadto, osoby zakażone koronawirusem często zgłaszają także objawy ze strony przewodu pokarmowego, głównie niestrawność. Wirus 2019-nCoV może przyczyniać się także do pogorszenia wzroku, bólu mięśni i uczucia ogólnego rozbicia.