Mówi się, że kuchnia to serce domu. Spędzamy w niej bardzo dużo czasu, dlatego warto, by była przyjazna i funkcjonalna. Dzisiaj podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując kuchnię dla osoby starszej.
Mała czy duża?
Ta kwestia zależy od indywidualnych cech i potrzeb danego człowieka. Wydawałoby się, że duża kuchnia będzie wygodna i przestronna. To wszystko prawda, jednak starsze osoby mogą czuć się nieco zagubione w większym pomieszczeniu. Jest ono również trudniejsze w utrzymaniu. Mała kuchnia z kolei może stanowić problem dla ludzi poruszających się o kulach lub na wózku inwalidzkim.
Lokalizacja
Okazuje się, że położenie kuchni ma ogromne znaczenie dla osób w podeszłym wieku. Najlepiej jeżeli pomieszczenie to jest zlokalizowane blisko drzwi wejściowych. Dzięki temu senior nie będzie musiał przenosić ciężkich toreb z zakupami przez całe mieszkanie, by dostać się do szafek czy lodówki. To duże ułatwienie.
Zabudowa w kuchni
Kompletując zabudowę w kuchni dla seniora pamiętajmy o kilku zasadach. Wybierając meble warto pamiętać, by szafki dolne – te stojące na ziemi były wyposażone w liczne szuflady. Dzięki nim senior ma łatwy i szybki dostęp do potrzebnych przedmiotów, a konieczność schylania się – by wyjąć coś z głębi szafki – zostaje niemal całkowicie wyeliminowana.
Szafki górne, czyli te wiszące, nie powinny być zamontowane zbyt wysoko, tak by osoba starsza nie miała trudności z sięgnięciem do ich wnętrza. Pomocne okazują się także specjalne ,,windy” instalowane w meblach, które umożliwiają opuszczenie zawartości półek.
Projektując kuchnie, warto znaleźć miejsce na tzw. spiżarnie. Może być to szafa umieszczona w samej kuchni lub w korytarzu prowadzącym do pomieszczenia. Dzięki temu, senior może przechowywać przetwory lub zapasy jedzenia w mieszkaniu i nie musi schodzić po nie do piwnicy.
Pamiętajmy także o bezpiecznej podłodze – warto by była antypoślizgowa i łatwa w czyszczeniu.
Sprzęty AGD
Dobór sprzętów AGD, w które wyposażona będzie kuchnia również w dużej mierze zależy od preferencji i przyzwyczajeń samego właściciela kuchni. Można jednak pokusić się o ogólne wytyczne, które mogą okazać się funkcjonalne. Na przykład wybierając okap warto zwrócić uwagę czy ma on możliwość sterowania pilotem – osobom starszym znacznie ułatwi to obsługę tego urządzenia. Z kolei piekarnik dobrze jest umieścić na wysokości 70-80 cm. Umożliwi to doglądanie potraw i dostęp do wnętrza pieca bez konieczności pochylania się. Wszystkie urządzenia elektryczne powinno się zaopatrzyć w timery, które automatycznie wyłączy dany sprzęt po upływie określonego czasu.