Szukaj

Kwercetyna – naturalny środek na alergię i nie tylko

Kwercetyna – naturalny środek na alergię i nie tylko

Kwercetyna znana jest jako składnik preparatów stosowanych przy alergii. Poza działaniem antyalergicznym związek ten wykazuje wiele innych zdrowotnych właściwości. Czym właściwie jest kwercetyna? Jak działa i gdzie występuje?

Kwercetyna to związek należący do grupy fenoli, która z kolei zaliczana jest do substancji o nazwie flawonoidy. Bogatym źródłem kwercetyny są owoce i warzywa, takie jak: winogrona, truskawki, jarmuż, brokuły.

Kwercetyna – właściwości lecznicze

Kwercetyna jako związek flawonoidowy jest naturalnym antyoksydantem. Wykazuje zdolność neutralizowania wolnych rodników, które przyczyniają się do powstawania wielu chorób, m.in. cukrzycy, otyłości, chorób układu krążenia, czy nowotworów.

Ponadto kwercetyna wykazuje bezpośrednie korzyści w obrębie układu sercowo-naczyniowego:

  • Uszczelnia naczynia krwionośne;
  • Działa przeciwzapalnie;
  • Ma właściwości hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi);
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy poprzez obniżanie poziomu cholesterolu LDL, nazywanego ,,złym”;
  • Wykazuje działanie antyagregacyjne – zmniejszające zlepianie się płytek krwi.

Kwercetyna, a alergia

Związek ten wykazuje działanie zmniejszające wydzielanie histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za powstawanie objawów alergii, takich jak: katar, podrażnienie oczu, kaszel, opuchlizna, czy wysypka. Działanie to sprawia, że kwercetynę wykorzystuje się jako składnik wielu preparatów stosowanych przy alergii.

Przeciwwskazania do stosowania kwercetyny

Nie należy ulegać błędnym stwierdzeniom, że jako środek o naturalnym pochodzeniu kwercetyna nie ma skutków ubocznych. Istnieją przesłanki sugerujące, że wysokie dawki tego związku mogą działać na organizm toksycznie.  Preparaty z kwercetyną mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami przeciwhistaminowymi i wywoływać zaburzenia rytmu serca. Suplementacja kwercetyną powinna więc odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza, który jest poinformowany o stanie zdrowia seniora oraz wszystkich przyjmowanych przez niego lekach. Bez wskazań lekarza najlepszym wyborem jest uzupełnianie poziomu kwercetyny za pomocą zdrowej, zbilansowanej diety z dużą zawartością świeżych warzyw i owoców.