Szukaj

Ławeczka Marka Perepeczki

– Marek byłby szczęśliwy, że znów jest między Wami – powiedziała Agnieszka Fitkau-Perepeczko. Dziś, 31 października w III Alei NMP uroczyście odsłonięto ławeczkę popularnego aktora teatralnego i filmowego, reżysera, dyrektora częstochowskiego teatru – Marka Perepeczki.

Jej pomysłodawcą jest grono przyjaciół Perepeczki, między innymi Mieczysław Wyględowski i Andrzej Kalinin. Ławeczkę wykonał rzeźbiarz figuralny Wojciech Pondel (jest też autorem ławeczki Władysława Biegańskiego w II Alei Najświętszej Maryi Panny), a stronę finansową zabezpieczyło Miasto Częstochowa i Klub Rotary.

Marek Perepeczko mieszkańcom Częstochowy dał się poznać jako świetny dyrektor naczelny i artystyczny naszego teatru, aktor i inicjator wielu lokalnych działań kulturalnych. Za swą działalność został uhonorowany w 2000 roku nagrodą Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt pracy artystycznej i twórczej. Doceniając jego pracę i wkład w rozwój kulturalny Częstochowy w sierpniu 2006 roku, jego imieniem nazwano teatralne foyer, miejsce szczególnie mu bliskie, ponieważ to właśnie dzięki jego staraniom wyremontowano tę część teatru.

– Jestem szczęśliwym człowiekiem, ponieważ w życiu poznałem wielu wspaniałych ludzi – mówił Mieczysław Wyględowski. – Wśród nich był profesor Religa i Marek Perepeczko. Obu łączyła wspólna cecha – kochali ludzi…

– Gdy zobaczyłam szkic ławeczki, to była chwila szczęśliwości i wzruszenia – mówiła Agnieszka Fitkau-Perepeczko. – Tak bardzo chciałam, od tylu lat, by gdzieś ten ślad po tym niesamowitym człowieku i aktorze był. Jestem wzruszona i bardzo Wam dziękuję za przybycie. Marek uwielbiał grać, reżyserować, był człowiekiem teatru. Wiem, że żal po nim był prawdziwy. Byłby szczęśliwy, że znów jest między Wami…

Marek Perepeczko w latach 70. wielką sympatię szerokiej telewizyjnej widowni zdobył dzięki roli tytułowego bohatera w serialu „Janosik”. Będąc u szczytu popularności wyjechał do Australii, gdzie spędził niemal całe lata osiemdziesiąte i gdzie – między innymi – prowadził kluby literacko – teatralne. Po powrocie do kraju przypomniał się polskiej publiczności kilkoma rolami filmowymi i serialowymi. Jednocześnie w 1997 roku przyjął zaproszenie Miasta Częstochowy i został dyrektorem naczelnym, artystycznym, a także aktorem Teatru im. Adama Mickiewicza. Inaugurację jego działalności w Częstochowie rozpoczęła premiera „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej w znakomitej reżyserii Ignacego Gogolewskiego. W 2000 roku otrzymał nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury – za całokształt pracy artystycznej i twórczej.
Pomimo, że w 2003 r. przestał być dyrektorem Teatru, nadal był związany z naszym miastem, chętnie włączając się w różne inicjatywy kulturalne i  społeczne. Zmarł w listopadzie 2005 r. w swoim częstochowskim mieszkaniu.    

Niespełna osiem miesięcy po jego śmierci, w sierpniu 2006 roku, z inicjatywy Stowarzyszenia „Nasza Częstochowa” zdecydowano, że jego imieniem zostanie nazwane teatralne foyer – miejsce szczególnie bliskie aktorowi, gdyż to za jego kadencji wyremontowano tę część teatru, przywracając jej charakter i wygląd z okresu międzywojennego.

Rok po śmierci, w listopadzie 2006 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie jego popiersia w Teatrze im. Adama Mickiewicza, połączone ze specjalnym koncertem. Ławeczka poświęcona jego pamięci jest kolejną inicjatywą, która nie pozwoli nam zapomnieć o Marku Perepeczce  – świetnym aktorze i animatorze kultury, niezapomnianym dyrektorze częstochowskiej sceny, ale przede wszystkim otwartym i bezpośrednim człowieku, który zdobył serca częstochowian, o czym świadczy chociażby drugie miejsce, jakie zajął w tegorocznym plebiscycie na „Człowieka 25-lecia w Częstochowie”.

Większa część inwestycji związanej z projektem i wykonaniem ławeczki została sfinansowana z dotacji Urzędu Miasta dla Muzeum Częstochowskiego (45 tys. złotych), natomiast 15 tys. zł pochodzi od Częstochowskiego Klubu  „Rotary”, który w swych szeregach zrzesza wieloletnich przyjaciół aktora. Realizację projektu przeprowadziło Muzeum Częstochowskie we współpracy z Teatrem im. Adama Mickiewicza.

Ławeczka z postacią Marka Perepeczki stanęła w III Alei, vis a vis Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego i ławeczki Haliny Poświatowskiej.