Dehydratacja krążków międzykręgowych to poważna dolegliwość, która może prowadzić do ograniczenia ruchomości kręgosłupa, a tym samym znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Bardzo ważne w przypadku leczenia tego schorzenia są nie tylko leki, ale przede wszystkim zmiana stylu życia oraz zabiegi rehabilitacyjne. Zobacz, jak wygląda leczenie odwodnienia krążków międzykręgowych.
Krążki międzykręgowe, czyli tzw. dyski kręgosłupa, dzięki nawodnieniu zapewniają prawidłową elastyczność kręgosłupa amortyzując kręgi w trakcie wykonywania wszelkich ruchów. Dehydratacja, czyli po prostu odwodnienie dysków następują w wyniku naturalnych procesów starzenia, przeciążenia kręgosłupa lub braku aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest, by nie lekceważyć bólu pleców i karku, ponieważ jedynie odpowiednio szybko podjęte leczenie może uchronić przed poważnymi powikłaniami, w tym przed dalszymi zmianami zwyrodnieniowymi, zwapnieniem oraz koniecznością wykonania zabiegu chirurgicznego.
Leczenie dehydratacji dysków
Podstawą leczenie dehydratacji krążków międzykręgowych, jak również wszelkich schorzeń dotyczących kręgosłupa, jest fizjoterapia. Zabiegi fizjoterapeutyczne mają na celu rozluźnienie przestrzeni między kręgami, dzięki czemu zmniejsza się nacisk na dyski, które kolejno mają szansę na stopniowe nawodnienie. Zabiegi rozluźniające mięśnie, np. specjalistyczne masaże, zmniejszają również nacisk poszczególnych kręgów, co przynosi ulgę w bólu.
Ponadto, istnieje wiele metod wspomagających separację kręgów, m.in.:
- zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego;
- elektrostymulacja prądem Tens;
- laseroterapia lub ultradźwięki;
- noszenie pasa ortopedycznego.
Poza regularnymi zabiegami z pomocą fizjoterapeuty zaleca się również zwiększenie aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych możliwości. Ćwiczenia dla osób z dehydratacją krążków międzykręgowych powinny być łagodne, tzn. nie mogą dodatkowo przeciążać kręgosłupa. Sprawdza się w tym przypadku pływanie oraz spacery.
Ponadto, konieczna jest zmiana stylu życia, czyli wykluczenie czynników sprzyjających rozwojowi choroby. Oznacza to, że wykonując codzienne czynności należy zwracać szczególną uwagę na postawę ciała, nie wolno podnosić ciężkich przedmiotów, czy przebywać przez dłuższy czas w pozycji siedzącej. Natomiast osoby otyłe powinny zredukować wagę ciała, a palaczom zaleca się rezygnację z nałogu.
Każdego dnia należy zwiększyć ilość wypijanej wody oraz zadbać o prawidłową pozycję podczas snu, a także ograniczyć stres. Leki w przypadku dehydratacji krążków międzykręgowych podaje się tylko w razie potrzeby. Najczęściej są to środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W skrajnych przypadkach, bez odpowiedniego leczenia lub gdy fizjoterapia nie przynosi efektów, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.