Premier Szydło poinformowała, że likwidacja NFZ jest w toku – Ministerstwo Zdrowia ma już gotowy projekt ustawy.
Projekt ustawy jest w tej chwili wnikliwie analizowany. W kolejnym etapie musi zostać przyjęty przez prezydium rządu. Po ewentualnej akceptacji zostanie skierowany do konsultacji a następnie do prac rządowych i parlamentarnych.
Jak zapowiadał wcześniej Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł Państwowy Fundusz Celowy zastąpi Narodowy Fundusz Zdrowia. Pieniądze zostaną na ten cel zabezpieczone w budżecie państwa. Środkami na ochronę zdrowia będzie administrować na poziomie centralnym Minister resortu zdrowia. Na poziomie regionalnym będzie się to odbywało z pomocą agend i wojewodów.
Środki pieniężne przeznaczone na Państwowy Fundusz Celowy będą pochodziły, jak to określił Minister Zdrowia, przede wszystkim z podatków. Składki zdrowotne są odliczane praktycznie w całości od podatku, więc, zdaniem ministra, cały ten mechanizm będzie niedostrzegalny praktycznie dla obywateli.
Minister Radziwiłł zapowiedział, że projekt ustawy ma na razie charakter roboczy, jednak wkrótce zostanie zaprezentowany szerszemu gremium. W projekcie znajdzie się propozycja systematycznego podwyższania nakładów na służbę zdrowia.
Dobiegają końca prace nad ustawą wprowadzającą narodową służbę zdrowia. Nowe regulacje umożliwią wprowadzenie powszechnego dostępu wszystkich obywateli i legalnych rezydentów do opieki zdrowotnej.
Likwidacja NFZ jest w toku – zmiana struktury organizacyjnej płatnika spowoduje, że zniknie Narodowy Fundusz Zdrowia.
Komitet Stały Rady Ministrów zajął się pracami nad projektem dotyczącym sieci szpitali. Projekt ten dotyczy konsolidacji lub tworzenia nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, czyli całkowicie publicznych szpitali, będących podstawą zabezpieczenia szpitalnego polskich pacjentów, jak stwierdził Minister Radziwiłł.
Jeśli projekt dotyczący szpitali zostanie zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów to zostanie on omówiony na posiedzeniu rządu.
Jak poinformowała Premier Szydło reforma służby zdrowia proponowana przez ministra resortu ma charakter kompleksowy. Jej podstawy są już przygotowane i jeśli zostaną wdrożone, projekt zacznie funkcjonować.
Priorytetem jest, zdaniem Premier, ustawa o sieci szpitali a następnie o podstawowej opiece zdrowotnej. Ustawa o likwidacji NFZ powinna wejść w życie jeszcze w tym roku. Samorządy już pracują nad koncepcją tworzenia sieci szpitali publicznych.
W zeszłym roku weszła w życie tzw. ustawa o dekomercjalizacji szpitali, gwarantująca ich publiczny charakter.
Oczekiwana reforma służby zdrowia ma na celu usprawnienie źle funkcjonującego w kraju systemu opieki zdrowotnej.
2702