Łuszczyca należy do chorób nieuleczalnych i w dużej mierze zależy od stylu życia. Charakteryzuje się częstymi nawrotami, jak również samoistnym cofaniem objawów. Niestety, często dolegliwości są tak silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak radzić sobie z tą dolegliwością i co zrobić, by objawy były jak najmniej dokuczliwe?
Łuszczyca nie jest zaraźliwa, jednak powoduje duży dyskomfort, ponieważ powstające zmiany wyglądają nieestetycznie. Ponadto niejednokrotnie swędzą, pieką, a nawet bolą. Najprostszym i najczęściej wybieranym sposobem walki z łuszczycą są maści i kremy do stosowania zewnętrznego. Wiele preparatów dostępnych w aptekach może skutecznie łagodzić dolegliwości związane z łuszczycą. Niestety jest to działanie jedynie doraźne, a objawy łuszczycy i tak powracają. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że łuszczyca w dużej mierze zależy od stylu życia. Istnieją czynniki, które mogą znacznie nasilać i zwiększać częstotliwość nawrotów choroby, a należą do nich stres i dieta.
Często wstyd związany z pojawiającymi się zmianami łuszczycowymi otwiera błędne koło i nasila objawy. Osoby dotknięte szeroko rozprzestrzenioną łuszczycą odczuwają ogromny dyskomfort i boją się pokazywać publicznie. Pomimo, że nie jest to choroba zaraźliwa, budzi jednak spore opory wśród społeczeństwa. Również stres spowodowany innymi czynnikami ma istotne znaczenie w leczeniu łuszczycy. Chorzy powinni w pierwszej kolejności zadbać o spokój emocjonalny, by móc podjąć odpowiednie leczenie.
Niemniej istotna jest dieta. Istnieje duży związek między konkretnymi pokarmami, a stopniem nasilenia łuszczycy. Osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny zwrócić szczególną uwagę na rodzaj posiłków. Należy wykluczyć alkohol i papierosy oraz pokarmy tłuste, smażone, zawierające sztuczne związki konserwujące.
Do codziennej diety warto wprowadzić produkty, takie jak:
- ryby morskie i owoce morza bogate w kwasy omega 3;
- warzywa: dynia, brokuł, szpinak, pietruszka, jarmuż, marchew, sałata, czosnek;
- owoce: pomarańcze, grejpfruty; winogrona, jagody, mango, truskawki, figi;
- wartościowe oleje, np. olej lniany, olej z wiesiołka, tran, oliwa z oliwek;
- nasiona lnu;
- pestki dyni.
Z diety należy wykluczyć:
- alkohol i papierosy;
- pokarmy tłuste, smażone ora wysoko przetworzone;
- czerwone mięso, wędliny, podroby;
- czekoladę i kakao;
- miód i cukry rafinowane;
- warzywa strączkowe;
- ostre przyprawy;
- surowe jabłka i czarne porzeczki;
- produkty nabiałowe.
O czym pamiętać przy pielęgnacji skóry?
Przy codziennych zabiegach pielęgnacyjnych nie można zapominać o odpowiednim nawilżeniu skóry. Warto stosować bezpieczne środki bez sztucznych barwników i związków podrażniających skórę. Balsamy do ciała najlepiej nakładać na wilgotną skórę, zaraz po umyciu, co pomaga w zachowaniu odpowiedniego nawilżenia. Do kąpieli warto używać delikatnych preparatów o działaniu nawilżającym. Zwykłe mydło może dodatkowo wysuszać skórę, a szorstkie gąbki mogą powodować podrażnienia. Warto pamiętać również o miękkiej odzieży, która zapewni ciału odpowiedni przepływ powietrza i nie wywoła drobnych otarć. Należy zrezygnować z nakładania perfum bezpośrednio na skórę. Do łagodzenia objawów łuszczycy można używać także domowych sposobów w postaci ziół, np. szałwii i rozmarynu.