Szukaj

Łuszczyca może pojawić się również w starszym wieku

Łuszczyca może pojawić się również w starszym wieku

Łuszczyca to choroba dająca objawy na skórze, nie każdy jednak wie, że może dotknąć również stawów. Chociaż w większości przypadków schorzenie ujawnia się w młodości, pierwsze objawy mogą pojawić się również u seniora. Jakie są przyczyny łuszczycy, jak rozpoznać objawy i jak leczyć tą dolegliwość?

Łuszczyca należy do chorób o nieznanych przyczynach. Wiadomo jednak, że skłonność do zachorowania jest dziedziczna. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli ktoś z rodziny chorował na łuszczycę, to i nas dotknie ten problem. Zdarza się jednak, że możemy zachorować nawet jeśli nikt z naszych bliskich nie ma łuszczycy.

Łuszczyca jest schorzeniem o podłożu autoimmunologicznym i może uaktywnić się w każdym wieku. Do niedawna określano to schorzenie jako przypadłość ludzi między 10., a 40. rokiem życia, jednak coraz częściej na łuszczycę cierpią także osoby po 70. roku życia. Późna aktywacja choroby może wiązać się z przyjmowaniem leków, np. stosowanych przy chorobach serca lub depresji. Także stany zapalne i rozmaite infekcje mogą sprzyjać rozwojowi łuszczycy.

Istotą choroby jest nieprawidłowa produkcja komórek naskórka. U osób cierpiących na łuszczycę komórki skóry tworzą się zwykle w trakcie 4 dni, zamiast 28 jak w przypadku zdrowej osoby. Powoduje to namnażanie się nadmiernej ilości warstw naskórka, które nachodzą na siebie i tworzą tzw. płaty łuszczycowe określane także jako łuski. Organizm nie nadąża ze złuszczaniem martwego naskórka, stąd nieestetyczne zmiany skórne, które złuszczają się grubymi płatami, często swędzą, a nawet bolą.

Pierwsze objawy łuszczycy są jednak mniej charakterystyczne i można je omylnie przypisać innym dolegliwościom. Na ciele zaczynają pojawiać się drobne krostki wielkości główki od szpilki. Po zdrapaniu zmiany często można zaobserwować pojawianie się niewielkich ,kropelek” wysiękowych krwi, a skóra pod grudką jest wyraźnie ,,żywa”, zaczerwieniona i świecąca, jak przy świeżej ranie. Są to tzw. objawy Auspitza i świecy stearynowej.

Zmiany łuszczycowe często przyjmują barwę brunatnoczerwoną. Krostki zwykle łączą się w całość tworząc rozległe plamy na ciele. W zależności od rodzaju łuszczycy i stopnia zaawansowania choroby łuski tworzą się w różnych miejscach na ciele. Najczęściej są to łokcie, skóra głowy, wewnętrzna strona kolan. Niejednokrotnie łuszczyca obejmuje także sfery intymne, paznokcie, a nawet stawy. Wyróżnia się kilka rodzajów łuszczycy, które różnią się objawami.

Czy można wyleczyć łuszczycę?

Łuszczyca ma nieznane przyczyny, dlatego też dotychczas nie poznano sposobów jej skutecznego leczenia. Stosuje się jedynie środki mające na celu łagodzenie objawów. Łuszczyca jest chorobą nawrotową, czyli samoistnie ulega remisji i ponownym zaostrzeniom objawów. W zależności od jej rodzaju można zaobserwować pogłębienie dolegliwości np. po przebytym stresie, nieodpowiedniej diecie lub infekcji.

Zwykle stosuje się środki do stosowania zewnętrznego, które łagodzą podrażnienia i przyśpieszają gojenie powstałych ran. Często przepisuje się także środki sterydowe łagodzące objawy.