W dzisiejszym świecie zatruwa nas na każdym kroku chemia i każdy zapomniał już jak silna jest magia ziół.
Fitoterapia, czyli leczenie z zastosowaniem ziół to jedna z najstarszych dziedzin medycyny konwencjonalnej. Pierwsze wzmianki o fitoterapii znajdują się w dokumentach z Babilonii i Asyrii. Warto podkreślić, że już 2000 lat przed naszą erą znano zioła takie, jak rumianek, piołun czy nagietek.
Gdy zawodzą środki farmaceutyczne niezastąpiona może okazać się magia ziół.
Wielu z nas nie przypuszcza nawet, że pospolite rośliny, które można znaleźć praktycznie wszędzie, mają lecznicze właściwości.
Poniżej przedstawiamy krótki poradnik.
- Pokrzywa – najwięcej właściwości leczniczych mają młode liście. Pokrzywa ma właściwości moczopędne i oczyszczające, pomaga w trawieniu i przyswajaniu składników pokarmowych. Stosowana podczas anemii, pobudza krążenie krwi oraz obniża poziom glukozy.
- Babka Lancetowata i Zwyczajna – surowcem zielarskim są liście zbierane od maja do września. Wyciągi stosowane są w stanach zapalnych dróg oddechowych i w przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego. Babka ma właściwości wspomagające odporność. Okłady stosować można na ciężko gojące się rany, oparzenia, a także w zapaleniach spojówek i powiek.
- Len Zwyczajny – surowcem wykorzystywanym w fitoterapii są nasiona zwane siemieniem. Nasiona zalewamy wodą i odstawiamy na kilka godzin, powstały roztwór stosować można w stanach zapalnych dróg oddechowych (chrypka, kaszel) i przewodu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy oraz zatrucia substancjami żrącymi). Zewnętrznie stosowany w postaci okładów ma właściwości przeciwzapalne.
- Krwawnik Pospolity – znaczenie lecznicze mają liście i kwiaty. Stosowany jako środek przeciwkrwotoczny oraz wzmacniający i pobudzający apetyt.
- Chmiel pospolity – surowcem zielarskim jest kwiatostan żeński tzw. szyszki zbierane we wrześniu. Maja właściwości uspokajające oraz nasenne, obniżają ciśnienie. Stosowane zewnętrznie w postaci naparów przeciwdziałają wypadaniu włosów i nadają im blask.
- Dziurawiec zwyczajny – wykorzystywane są liście oraz kwiaty, zbierane od czerwca do połowy września. Wykorzystywany w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, nerwobólach oraz na depresje i stany lękowe. Zewnętrznie stosowany na uszkodzenia skóry przyspiesza gojenie.