Majeranek jest dobrze znany jako przyprawa do różnego rodzaju dań, głównie mięsnych i spaghetti. Poza wykorzystaniem w kuchni, zioło to znajduje zastosowanie w medycynie. Jakie właściwości lecznicze ma majeranek?
Majeranek ogrodowy (Origanum Majorana, lebiodka majeranek) to roślina rosnąca dziko w krajach o cieplejszym klimacie, w Polsce natomiast jest uprawiana w celach leczniczych, kulinarnych oraz kosmetycznych. Stosowanym surowcem są całe pędy majeranku oraz pozyskiwany z niego olejek majerankowy.
Majeranek na przeziębienie
Majeranek wchodzi w skład wielu preparatów stosowanych przy przeziębieniu. Szczególnie popularne są maści z majerankiem, które wykazują słabe działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ich wysoki stopień bezpieczeństwa pozwala na stosowanie także u dzieci i osób w podeszłym wieku.
Majeranek na katar i chore zatoki można stosować także w formie inhalacji. Wystarczy zalać suszone ziele (2-3 łyżeczki) dwiema szklankami wrzącej wody i wdychać ulatniającą się parę, zachowując ostrożność, aby nie doszło do poparzeń.
Z ziela majeranku można przyrządzać także napar na mokry kaszel, ponieważ roślina ta wykazuje właściwości wykrztuśne. Rozrzedza wydzielinę zalegającą w płucach ułatwiając tym samym oczyszczanie układu oddechowego. Ponadto, zioło działa także relaksująco na oskrzela.
Majeranek na zaburzenia układu pokarmowego
Majeranek wykazuje działanie korzystne na żołądek. Wspomaga trawienie, eliminuje wzdęcia, zmniejsza dyskomfort w jamie brzusznej. Ponadto, dzięki właściwościom antyseptycznym ułatwia leczenie infekcji w obrębie przewodu pokarmowego.
Olejek majerankowy
Olejek majerankowy (lebiodkowy) ma silne właściwości bakteriobójcze i antyoksydacyjne. Działanie to wynika m.in. z zawartości związków takich jak:
- Tymol – związek fenolowy o zapachu macierzanki, występujący w wielu olejkach eterycznych. Działa bakteriobójczo i grzybobójczo – stosowany jest m.in. do odkażania ran. Ponadto działa przeciwzapalnie, wykrztuśnie, rozkurczowo, przeciwbólowo, a także pobudza wydzielanie soków żołądkowych. Jego działanie antyseptyczne może być wykorzystywane do przygotowywania płukanek do ust, które zmniejszają tworzenie się płytki nazębnej, wspomagają leczenie zapalenia dziąseł oraz chronią przed próchnicą.
- Karwakrol – współgra z tymolem wykazują podobne działania na przewód pokarmowy, charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwgrzybicznymi.