Szukaj

Zapalenie pęcherza – ziołowa profilaktyka

Zapalenie pęcherza – ziołowa profilaktyka

Infekcje układu moczowego dotyczą osób w każdym wieku, jednak w przypadku seniorów ryzyko wzrasta ze względu na współistniejące choroby. Warto wiedzieć jak wzmocnić organizm i zapobiegać zapaleniom pęcherza moczowego za pomocą naturalnych środków.

Objawy zapalenia pęcherza i cewki moczowej, takie jak ból i pieczenie, zaczerwienienie okolic intymnych, wyciek ropy, czy trudności w oddawaniu moczu lub częsta potrzeba korzystania z toalety, wymagają konsultacji z lekarzem. Zapalenie układu moczowego leczy się zazwyczaj przy pomocy antybiotykoterapii. Osoby skłonne do nawracających zakażeń mogą jednak wesprzeć się profilaktyką ziołową.

Medycyna poznała wiele roślin, które wykazują korzystne działanie na układ moczowy. Wprowadzone do codziennej diety mogą znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

Żurawina wieloowocowa (Oxycoccus macrocarpus) wykazuje działanie osłaniające ściany pęcherza moczowego. Zapobiega zagnieżdżaniu się bakterii E. coli, które są najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza. Żurawina występuje w postaci soku, tabletek i kapsułek. Należy przestrzegać dawkowania zalecane przez producenta danego preparatu lub lekarza. Zdarza się, że nadmiar żurawiny wywołuje biegunki i dolegliwości żołądkowo-jelitowe, co stanowi wskazanie do przerwania kuracji. Sok z żurawiny zawiera duże ilości cukru, nie powinny go więc stosować osoby chorujące na cukrzycę.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) wykazuje działanie moczopędne, usprawnia wydalanie płynów z organizmu, a tym samym drobnoustrojów. W przeciwieństwie do niektórych preparatów, mniszek lekarski zawiera duże ilości potasu, który może być ,,wypłukiwany” przez działanie moczopędne. Mniszek jednocześnie pobudza wydalanie płynów i uzupełnia niedobory potasu. Zioło może jednak wchodzić w interakcję z innymi przyjmowanymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem stosowania warto poradzić się lekarza. Suszone liście mniszka lekarskiego przyrządza się przez zalanie wrzątkiem 1-2 łyżeczek. Przeciwwskazaniem do stosowania mniszka są choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Prawoślaz lekarski (Aalthaea officinalis) zawiera związki śluzowe, które pokrywają ściany dróg moczowych, łagodząc jednocześnie podrażnienia. Działanie takie może zmniejszyć ból związany z infekcją układu moczowego. Aby uwolnić właściwości śluzów należy zalać surowiec (suszony korzeń, 2-4 gramy) zimną wodą i pozostawić na kilka godzin. Napój zwykle zaleca się pić w ilości nie większej niż trzy filiżanki. Przy jednoczesnym stosowaniu jakichkolwiek leków należy zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ związki śluzowe mogą hamować wchłanianie niektórych preparatów.