Szukaj

Minister o polityce senioralnej

W Warszawie odbywał się Kongres Zdrowego Starzenia. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz zdradził  działania rządu w obszarze polityki senioralnej.

– Odpowiedź na największy sukces cywilizacyjny Polski ostatnich dwudziestu lat, jakim jest wydłużenie życia obywateli, to wyzwanie dla systemu zabezpieczenia społecznego, ochrony zdrowia, ale także dla świadomości publicznej – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. – Aby mu sprostać, potrzebujemy autentycznej solidarności międzypokoleniowej.

Minister przypomniał główne tezy „Założeń długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020”.  Ich realizacja wymaga przyjęcia horyzontalnej strategii wobec wszystkich aspektów życia osoby starszej, przekraczania granic kompetencyjnych między instytucjami oraz zapewnienia właściwej profilaktyki zdrowotnej w każdym okresie życia.

– Wsparcie osób w wieku 50+ i 60+ na rynku pracy jest naturalnym procesem w obliczu zmian demograficznych. Gdy zaczynaliśmy program 50+, wskaźnik zatrudnienia w tej grupie wiekowej wynosił 31 proc. W końcu ubiegłego roku sięgnął 40 proc. – przypominał minister. – Dlatego w przygotowanej ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewidujemy znaczne dofinansowanie dla firm, chcących zatrudniać osoby starsze.

Zdaniem ministra Kosiniak-Kamysza bardzo ważna jest też aktywność społeczna starszych Polaków. – Emerytura nie może oznaczać wypadnięcia na margines społeczeństwa. Osoby starsze są potrzebne społeczeństwu do przekazywania wiedzy czy kształtowania właściwych relacji rodzinnych i międzypokoleniowych – zaznaczył minister.  – Widzę tu ogromną rolę organizacji pozarządowych. Do nich kierujemy kolejną edycję Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych, na który w tym roku przeznaczyliśmy 40 mln zł. Program jest wieloletni, co oznacza, że ma zapewnione finansowanie do roku 2020.

– Polityka senioralna jest po to, by zauważać i spełniać potrzeby osób starszych – zakończył swoje wystąpienie minister  Kosiniak-Kamysz, przypominając swojego poprzednika Jacka Kuronia, apelującego o dostrzeganie w wielkiej polityce problemów poszczególnych ludzi.

W panelu dyskusyjnym „Polityka senioralna Polski” uczestniczyła dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w MPiPS Marzena Breza. Podkreśliła, że „Założenia długofalowej polityki senioralnej” są dokumentem, kierowanym do nas wszystkich i od nas będzie zależało powodzenie w jego realizacji. – Bardzo ważnym elementem polityki senioralnej jest profilaktyka, nie tylko zdrowotna, ale także społeczna – powiedziała dyrektor Breza.

Kolejnym ważnym tematem podczas drugiego dnia Kongresu były problemy zdrowia osób starszych. Dyskutowano na temat zdrowia publicznego, inwestowania w opiekę zdrowotną oraz skonsolidowanej opieki nad seniorami.