Miód jest zdrowy i pomaga na wiele dolegliwości, zwłaszcza w przypadku przeziębienia – każdy o tym wie. Ten naturalny, domowy specyfik przydaje się jednak także w przypadku innych, znacznie mniej oczywistych schorzeń, a i sam miód miodowi nierówny. Poznaj właściwości lecznicze miodu spadziowe, który jest najdroższą, ale i najzdrowszą odmianą słodkiego lekarstwa.
Miód spadziowy – z czego powstaje?
Miód spadziowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje ze spadzi. Sama spadź nie jest jednak tak oczywistym materiałem, ponieważ na proces jej powstawania składa się wiele czynników. W prostym wyjaśnieniu spadź to sok głównie z drzew iglastych przerobiony przez owady, kolejno zebrany przez pszczoły i przerobiony na miód spadziowy. Robaki, głównie mszyce, miodówki i czerwce, żywią się sokiem pobieranym z liści i gałęzi drzew takich jak jodła, sosna, świerk, modrzew. Kolejno zebrany sok jest przetwarzany, jednak robaki, które nie mają zdolności trawienia węglowodanów wydalają pozostałości w postaci słodkawej spadzi.
Kolejno spadź osiada się na liściach i kwiatach, skąd zbierana jest przez pszczoły. Warto zaznaczyć, że na działanie miodu spadziowego wpływa nie tylko jego pochodzenie z soku drzew iglastych, ale także enzymy wydzielane przez owady oraz przez same pszczoły. Dopiero ostateczny produkt w postaci miodu wykazuje szereg dobroczynnych właściwości dla zdrowia.
Miód spadziowy można odróżnić po charakterystycznym smaku, zapachu i wyglądzie. Ten rodzaj miodu przybiera ciemną barwę z lekkim odcieniem szarości, zieleni bądź nawet czerni. Wyczuwalny jest natomiast aromat iglastych drzew, określany jako zapach lasu. Niekiedy miód spadziowy wytwarzany jest także z drzew liściastych, np. z klonu lub z lipy. Można wówczas wyczuć charakterystyczny, lipowy zapach. W smaku miód spadziowy jest lekko żywiczny.
Właściwości miodu spadziowego
Miód spadziowy, nieco twardszy i gęściejszy od miodów nektarowych, odznacza się znacznie większą zawartością związków korzystnie wpływających na zdrowie. Miód spadziowy zawiera kilkanaście razy więcej pierwiastków w porównaniu do innych miodów, a także liczne związki i witaminy niezbędne dla zdrowia.
Miód spadziowy zawiera m.in.:
- sód,
- potas,
- magnez,
- wapń,
- cynk,
- fosfor,
- żelazo,
- mangan,
- fruktozę,
- witaminy z grupy B;
- witaminy A i K,
- aminokwasy,
- żywice,
Zastosowanie miodu spadziowego
Miód spadziowy poza zastosowaniem w kuchni jako naturalny słodzik i dodatek do potraw znajduje szerokie uznanie w lecznictwie. Jest to jedne z najpopularniejszych, domowych sposobów na leczenie rozmaitych dolegliwości. Działanie miodu spadziowego ma swoje potwierdzenie w medycynie, dlatego szczególnie poleca się jego spożywanie w przypadku schorzeń takich jak:
- przeziębienie i grypa;
- zakażenie górnych dróg oddechowych;
- ból gardła, chrypka; suchość w ustach;
- obniżona odporność;
- stany zapalne jamy ustnej;
- kaszel;
- napięcie emocjonalne;
- zaburzenia przemiany materii;
- miażdżyca;
- schorzenia przewodu pokarmowego;
- dolegliwości układu moczowego;
- choroby stawów i mięśni;
- choroby układu krążenia, w tym choroby serca;
- stany zapalne;
- schorzenia skóry.