Szukaj

Mirt – zioło nie tylko z tradycją – właściwości lecznicze mirtu

Mirt – zioło nie tylko z tradycją – właściwości lecznicze mirtu

Mirt w Polsce wykorzystywany jest głównie jako roślina ozdobna, uprawiana w ogrodach i doniczkach. Jej zimozielone liście zdobią o każdej porze roku, a ścinane gałązki służą do obrzędów religijnych. Nie każdy wie, że mirt wykazuje także właściwości prozdrowotne. Jako przyprawa mirt stosowany jest w Południowej Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Północnej Afryce.

Charakterystyka mirtu i nutka tradycji

Mirt to krzewina dorastająca w naturalnych warunkach do 3-4 metrów wysokości. Odmiany uprawne zwykle są niższe (ok. 1 metr). Liście mirtu są zielone przez cały rok, nie opadają na zimę. Latem natomiast mirt kwitnie na biało.

Według tradycji starożytnej mirt jest znakiem czystości, piękna, płodności, radości i nieśmiertelności. W niektórych kulturach gałązki mirtu służą jako ozdoba panny młodej, a także są wykorzystywane jako symbolika innych obrzędów religijnych.

Mirt – właściwości lecznicze

Mirt nie jest rośliną powszechnie stosowaną w ziołolecznictwie. W Polsce właściwości mirtu nie są tak dobrze znane, jak to ma miejsce w wielu innych krajach, gdzie stosuje się go na określone dolegliwości. Pomimo tego, uznaje się jego wartościowy skład, który w wielu krajach wykorzystywany jest jako źródło zdrowia.

Na szczególną uwagę zasługują salicylany zawarte w mircie, które wykazują właściwości przeciwbólowe. Mirt w krajach azjatyckich stosowany jest przy przeziębieniu, bólu gardła, a także na kaszel i katar. Niektórzy żują liście mirtu uznając jego odświeżające właściwości.

Napary i odwary z mirtu bywają stosowane do płukania gardła, a także do przemywania ran, owrzodzeń, czy zmian skórnych, w tym trądzikowych.  Ciepły odwar z mirtu ma pomagać przy skręceniach oraz złamaniach.

Z kolei mirt wykorzystany w kosmetyce usuwa łupież, wzmacnia włosy i odżywia skórę głowy. Napary z mirtu wcierane we włosy ponoć zwiększają intensywność koloru, dlatego polecane są do włosów ciemnych.

W potrawach śródziemnomorskich mirt znajduje zastosowanie jako aromatyczna przyprawa. Liście są dodawane do sałatek i potraw mięsnych. Pomimo ziołowego, mocnego posmaku, mirt jest stosowany także jako dodatek do deserów oraz jako baza do produkcji likierów.