Po mleko sojowe chętnie sięgają osoby na diecie oraz wegetarianie. Mleko takie powszechnie uznawane jest zdrowe – zawiera mniej kalorii od mleka krowiego oraz jest bogatym źródłem izoflawonów sojowych. W większej ilości może jednak okazać się szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla czynności tarczycy. Jak powstaje mleko sojowe, jaki ma wpływa na organizm i kiedy warto wprowadzić je do diety, a kiedy lepiej z niego zrezygnować?
Mleko sojowe wytwarza się z nasion soi, która jest rośliną strączkową. Obecnie napój taki można kupić w większości sklepów, głównie posiadających dział ze zdrową żywnością. Smak mleka sojowego w rzeczywistości mleka nie przypomina. Jest doskonałą alternatywą dla mleka krowiego, ale ma raczej posmak roślinny, nieco grochowy. Niektórzy twierdzą, że do smaku soi trzeba się przyzwyczaić.
Kiedy warto pić mleko sojowe?
Mleko sojowe zawiera spore ilości białka, dlatego często zastępuje mleko krowie u osób nietolerujących laktozę oraz rezygnujących ze spożywania mięsa. Stosunkowo wysoki poziom białka jest wzbogacony o jeszcze jedną korzyść, jaką jest niski poziom puryn. Organiczne związki purynowe, których jest sporo w mięsie, powodują odkładanie się moczanów w stawach i zmniejszają wchłanianie wapnia. Korzystne jest więc zminimalizowanie spożywanego mięsa u osób z osteoporozą lub jako profilaktyka przeciw osteoporozie.
Ze względu na zawartość izoflawonów sojowych, które są naturalnymi fitoestrogenami, mleko sojowe polecane jest dla kobiet w okresie menopauzy.
Produkty sojowe, w tym mleko, zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe (omega 3 i 6), które wzmacniają ściany naczyń żylnych. Dlatego przetwory sojowe są polecane dla osób zagrożonych zaburzeniami układu krwionośnego, takimi jak miażdżyca, choroby serca, żylaki, czy pękające naczynka. W przeciwieństwie do tłuszczu w mleku krowim, soja nie powoduje odkładania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.
Mleko sojowe jest zdrowszą alternatywą dla mleka krowiego w przypadku osób stosujących dietę odchudzającą. Jedna szklanka mleka sojowego zawiera ok. 80 kalorii. Dla porównania szklanka mleka krowiego o zawartości 3,2 % tłuszczu ma ok. 140 kalorii. Niską kalorycznością odznacza się jednak tylko niesłodzone mleko sojowe. Wszelkie modyfikacje, jak słodzenie, czy dodatki smakowe (np. waniliowe) zmieniają kaloryczność mleka sojowego.
Mleko sojowe – kiedy z niego zrezygnować?
Korzystne działanie na organizm wykazuje regularnie spożywane mleko sojowe, jednak jego nadmierna ilość w codziennej diecie może być szkodliwa. Pierwsze, o czym należy pamiętać wprowadzając do swojego jadłospisu produkty sojowe, to ich stopniowe zwiększanie. Soja może wywoływać alergię, dlatego przy pierwszym kontakcie z przetworami sojowymi warto zwrócić na to uwagę. Ponadto, duża ilość soi wprowadzona nagle może być przyczyną biegunek i wymiotów.
Z mleka sojowego powinny zrezygnować również osoby cierpiące na choroby tarczycy. Soja może zmniejszać dostępność jodu dla tarczycy, a tym samym pogłębiać jej niedoczynność. Warto w takich przypadkach zrezygnować z przetworów sojowych lub poradzić się swojego lekarza.