Wielu seniorów uważa, że dobry lekarz to taki, który przepisuje dużo leków na receptę, tymczasem nadmiar leków szkodzi.
Stojąc w kolejce w aptece nie raz można być świadkiem sytuacji, gdy starsza osoba otrzymuje od farmaceuty ogromną ilość leków ze zrealizowanej recepty.
Wychodzi z apteki dźwigając pokaźnych rozmiarów torbę pełną lekarstw.
Czy są one faktycznie wszystkie potrzebne choremu?
Każdy pacjent powinien pamiętać, że nadmiar leków szkodzi.
Niejednokrotnie starsza osoba, w czasie wizyty u lekarza zapomina wspomnieć jakie przyjmuje medykamenty lub na jakie przypadłości niedomaga.
Seniorzy mający poważne problemy zdrowotne powinni udawać się do lekarza, na wizytę, w towarzystwie opiekuna, który zorientowany jest w sytuacji zdrowotnej swojego podopiecznego.
Lekarz nieświadomie zapisuje leki, które mogą zaszkodzić choremu w rezultacie skutków ubocznych lub konfiguracji z innymi lekami.
Reklamy telewizyjne zachęcają do kupowania leków, na które nie jest niezbędne posiadanie recept.
Oczywiście przyjmowanie ich powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą, ale w rzeczywistości lekarstwa te są kupowane bez pomocy recept od lekarzy specjalistów.
Ogólna dostępność leków powoduje, że przyjmowane są one w nadmiarze.
W aptekach można bez trudu kupić leki, które do niedawna były wydawane wyłącznie na receptę, np.:
- groprinosin
- furagin
- nifuroksazyd.
W domu, u osoby starszej i chorej, niejednokrotnie można znaleźć całe kosze medykamentów różnego typu. Tych koniecznych do przyjmowania w związku ze stanem zdrowotnym danej osoby, ale również całą masę tzw. suplementów diety.
Przy zakupie tego typu specyfików z reguły farmaceuta nie jest informowany przez chorego, jakie jeszcze leki przyjmuje lub jakie dokuczają mu choroby, więc łatwo może dojść do szkodliwych dla zdrowia reakcji między przyjmowanymi lekami.
Bardzo istotne jest, by w czasie wizyty u lekarza chory, bądź jego opiekun przekazał specjaliście informacje jakie senior przyjmuje lekarstwa.
Informacje na ten temat powinny zostać wpisane w karcie zdrowia pacjenta, by w późniejszym czasie, inni lekarze specjaliści mogli z niej zasięgnąć informacji na temat przyjmowanych przez chorego leków.
Reakcje między przyjmowanymi lekami mogą być bardzo niebezpieczne i pogarszać stan zdrowia chorego.
Nawet zwykła witamina C, czy witamina E, a nawet zwykłe leki przeciwbólowe w nadmiarze mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i uszkodzić wewnętrzne organy.
Zawsze należy dokładnie czytać informacje dotyczące przyjmowanych leków.
Lekarz, chociaż wysokiej klasy specjalista, zawsze może się pomylić.
Warto czytać informacje o lekarstwach na stronach internetowych i forach.
Niejednokrotnie opinie innych pacjentów mogą pomóc w zdiagnozowaniu skutków ubocznych danego leku.
Farmakologiczne leczenie najlepiej wspierać naturalnym lecznictwem z pomocą ziół.