Jak informuje policja najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy.
Statystyki podają, że 40% wypadków śmiertelnych na drogach dotyczy osób starszych. Chcąc zapobiec tej sytuacji stołeczna policja rozpoczęła specjalne działania.
Akcja przebiegać będzie pod hasłem „Dojrzały pieszy” i potrwa aż do końca marca przyszłego roku.
Policja zamierza w tym czasie zorganizować spotkania z seniorami, w czasie których będą prowadzone wykłady przypominające osobom starszym o niebezpieczeństwach na drogach.
Spotkania będą odbywały się między innymi na Uniwersytetach III Wieku i w domach opieki społecznej.
Policja zauważa, że wśród ofiar wypadków drogowych są najczęściej osoby w wieku powyżej 60 lat.
Policja ostrzega najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy.
Seniorzy 60+ w zeszłym roku uczestniczyli w 20% zdarzeń na jezdniach, aż 38 % osób z tej grupy to ofiary śmiertelne.
Do listopada bieżącego roku policja odnotowała już 19% wypadków z udziałem starszych osób, ich śmiertelność to 37%, więc wyniki tych statystyk pokrywają się z zeszłorocznymi.
To duże liczby, które zmobilizowały policję do wprowadzenia akcji profilaktycznej.
Funkcjonariusze policji w czasie spotkań uświadamiają seniorów w tematyce podstawowej, jaką jest zachowanie pieszych w czasie przechodzenia przez jezdnię.
Osoby starsze często przekraczają ulice w miejscach nieoznaczonych czy wręcz niedozwolonych, niejednokrotnie na czerwonym świetle zapalonym dla pieszych.
Ludzie starsi często nie zwracają uwagi na zmiany w ruchu kołowym i pieszym, bądź nowe oznaczenia na ulicach i chodzą tak, jak uważają za stosowne, narażając się tym na wypadek.
Wielu seniorów ma problemy ze wzrokiem i słuchem. Policja uczula, by osoby w tym stanie nie poruszały się same po ulicach i jezdniach.
Mimo, że wiele osób starszych rozważnie i sensownie zachowuje się na drodze, jednak czas jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi liczby wypadków.
Widoczność jest ograniczona, ponieważ zapada wcześnie zmrok, wilgotny asfalt odbija światła jak lustro, pada śnieg i kaptury na głowach sprawiają, że w porę nie możemy zareagować.
Seniorzy muszą uważać na ulicach, ale również kierowcy powinni jeździć z rozwagą.
Policja w czasie swojej akcji będzie zwracała baczną uwagę również na prawidłową jazdę samochodów, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa pieszych.