Na Święta oddamy dziadka do szpitala

Na Święta oddamy dziadka do szpitala

W naszym społeczeństwie są niestety ludzie, którzy w okresie przedświątecznym realizują swoje lany w oparciu o stwierdzenie – na Święta oddamy dziadka do szpitala.

To nie przypadek, że corocznie przed Bożym Narodzeniem rośnie o 20% liczba starszych osób w szpitalach.

„Kochające” dzieci lub wnuki nie chcą spędzać świąt w towarzystwie chorych i niedołężnych rodziców. Na tydzień przed Wigilią przywożą seniorów do szpitala, zostawiają ich i więcej się nie pokazują.

Święta niestety nie działają na sumienie niektórych osób. Dla nich osoby starsze w rodzinie nie zasługują na szczególną opiekę i troskę.

Bezduszność i wygoda ludzi nie zna granic i potwierdzają to pracownicy szpitali i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Powodem porzucania swoich chorych bliskich jest często chęć wyjazdu, spędzenia świąt komfortowo, swobodnie, bez obciążeń. Do szpitali są przywożeni schorowani, potrzebujący pomocy seniorzy, którzy na Wigilię i Święta zostają pozostawieni sami sobie.

Sytuacja z roku na rok pogarsza się i przybywa tego typu osób.

Na Święta oddamy dziadka do szpitala, to nowy sposób na komfortowy wypoczynek pozbawionych skrupułów opiekunów starszych osób.

Sytuacja głównie ma miejsce na szpitalnych oddziałach wewnętrznych i w zakładach opiekuńczo -leczniczych. Przed świętami i dniami wolnymi zwiększa się tam liczba chorych średnio o 20-25%.

Wigilia i Boże Narodzenie to bardzo rodzinne święta a jednak nie robi to żadnej różnicy dla wielu osób, które po prostu pozbywają się z domu balastu, jakim dla nich są schorowani seniorzy.

Osoby opiekujące się starszymi i schorowanymi osobami przywożą je na SOR i tam bez skrupułów zostawiają. Nie podają żadnych informacji do kontaktu z rodziną, senior nie jest też odwiedzany.

W efekcie zachodzi konieczność poszukiwania opieki i miejsca nowego pobytu dla danej osoby przez pomoc socjalną.

W taki sposób są często porzucane osoby niepełnosprawne, nawet na wózkach inwalidzkich.

Zjawisko przybiera na sile.

Prywatne domy opieki występują z oferta pobytów czasowych dla osób starszych i chorych, jednak koszt dzienny pobytu sięga niejednokrotnie wysokości 300-400 zł. Taka kwota odstrasza i zachęca do podrzucania seniorów szpitalom i zakładom opiekuńczo – leczniczym w okresie świąt.

Przykre jest to, że osoby porzucane nie są nawet odwiedzane, nikt do nich nie dzwoni i nie pyta o ich stan zdrowia. Pozostają w najgorszym etapie życia same.

Opiekunowie wykorzystują fakt, że starsza osoba zawsze uskarża się na jakieś dolegliwości i to pozwala im na pozostawienie bliskich pod opieką szpitala.

Szpitale nauczone przykrym doświadczeniem zaczynają odmawiać przyjmowania chorych seniorów, jednak w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia pacjenta muszą go wziąć na oddział.

Zawsze zachodzi obawa, że pogorszenie może być spowodowane umyślnie przez rodzinę.

Święta to czas, który powinno się spędzać z bliskimi. Wiele osób starszych z konieczności przebywa w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych i domach opieki. Pamiętajmy o nich i o tym, że starszym i chorym bliskim potrzeba najwięcej serca i ciepła. Nie porzucajmy naszych bliskich !

 

 


2 komentarze to Na Święta oddamy dziadka do szpitala

  1. Szanowny autorze. Te dzieci ci seniorzy tak wychowali, zatem do kogo pretensje ? Gdy się wychowuje skrajnych egoistów, to niby dlaczego nagle maja okazać się ludźmi mającymi uczucia ? Obserwowałam takie zachowania ponad 20. lat, więc dla mnie to żadna niespodzianka.

  2. to prawda, poza tym często sami rodzice uczą dokładnie takiej postawy swoim własnym przykładem. najłatwiej jest narzekać na potomków, zamiast zrozumieć że oni od kogoś się przecież nauczyli takiego podejścia do życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *