Szukaj

Najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy

Najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy

Jak informuje policja najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy.

Statystyki podają, że 40% wypadków śmiertelnych na drogach dotyczy osób starszych. Chcąc zapobiec tej sytuacji stołeczna policja rozpoczęła specjalne działania.

Akcja przebiegać będzie pod hasłem „Dojrzały pieszy” i potrwa aż do końca marca przyszłego roku.

Policja zamierza w tym czasie zorganizować spotkania z seniorami, w czasie których będą prowadzone wykłady przypominające osobom starszym o niebezpieczeństwach na drogach.

Spotkania będą odbywały się między innymi na Uniwersytetach III Wieku i w domach opieki społecznej.

Policja zauważa, że wśród ofiar wypadków drogowych są najczęściej osoby w wieku powyżej 60 lat.

Policja ostrzega najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy.

Seniorzy 60+ w zeszłym roku uczestniczyli w 20% zdarzeń na jezdniach, aż 38 % osób z tej grupy to ofiary śmiertelne.

Do listopada bieżącego roku policja odnotowała już 19% wypadków z udziałem starszych osób, ich śmiertelność to 37%, więc wyniki tych statystyk pokrywają się z zeszłorocznymi.

To duże liczby, które zmobilizowały policję do wprowadzenia akcji profilaktycznej.

Funkcjonariusze policji w czasie spotkań uświadamiają seniorów w tematyce podstawowej, jaką jest zachowanie pieszych w czasie przechodzenia przez jezdnię.

Osoby starsze często przekraczają ulice w miejscach nieoznaczonych czy wręcz niedozwolonych, niejednokrotnie na czerwonym świetle zapalonym dla pieszych.

Ludzie starsi często nie zwracają uwagi na zmiany w ruchu kołowym i pieszym, bądź nowe oznaczenia na ulicach i chodzą tak, jak uważają za stosowne, narażając się tym na wypadek.

Wielu seniorów ma problemy ze wzrokiem i słuchem. Policja uczula, by osoby w tym stanie nie poruszały się same po ulicach i jezdniach.

Mimo, że wiele osób starszych rozważnie i sensownie zachowuje się na drodze, jednak czas jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi liczby wypadków.

Widoczność jest ograniczona, ponieważ zapada wcześnie zmrok, wilgotny asfalt odbija światła jak lustro, pada śnieg i kaptury na głowach sprawiają, że w porę nie możemy zareagować.

Seniorzy muszą uważać na ulicach, ale również kierowcy powinni jeździć z rozwagą.

Policja w czasie swojej akcji będzie zwracała baczną uwagę również na prawidłową jazdę samochodów, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa pieszych.