Najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy

Najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy

Jak informuje policja najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy.

Statystyki podają, że 40% wypadków śmiertelnych na drogach dotyczy osób starszych. Chcąc zapobiec tej sytuacji stołeczna policja rozpoczęła specjalne działania.

Akcja przebiegać będzie pod hasłem „Dojrzały pieszy” i potrwa aż do końca marca przyszłego roku.

Policja zamierza w tym czasie zorganizować spotkania z seniorami, w czasie których będą prowadzone wykłady przypominające osobom starszym o niebezpieczeństwach na drogach.

Spotkania będą odbywały się między innymi na Uniwersytetach III Wieku i w domach opieki społecznej.

Policja zauważa, że wśród ofiar wypadków drogowych są najczęściej osoby w wieku powyżej 60 lat.

Policja ostrzega najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy.

Seniorzy 60+ w zeszłym roku uczestniczyli w 20% zdarzeń na jezdniach, aż 38 % osób z tej grupy to ofiary śmiertelne.

Do listopada bieżącego roku policja odnotowała już 19% wypadków z udziałem starszych osób, ich śmiertelność to 37%, więc wyniki tych statystyk pokrywają się z zeszłorocznymi.

To duże liczby, które zmobilizowały policję do wprowadzenia akcji profilaktycznej.

Funkcjonariusze policji w czasie spotkań uświadamiają seniorów w tematyce podstawowej, jaką jest zachowanie pieszych w czasie przechodzenia przez jezdnię.

Osoby starsze często przekraczają ulice w miejscach nieoznaczonych czy wręcz niedozwolonych, niejednokrotnie na czerwonym świetle zapalonym dla pieszych.

Ludzie starsi często nie zwracają uwagi na zmiany w ruchu kołowym i pieszym, bądź nowe oznaczenia na ulicach i chodzą tak, jak uważają za stosowne, narażając się tym na wypadek.

Wielu seniorów ma problemy ze wzrokiem i słuchem. Policja uczula, by osoby w tym stanie nie poruszały się same po ulicach i jezdniach.

Mimo, że wiele osób starszych rozważnie i sensownie zachowuje się na drodze, jednak czas jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi liczby wypadków.

Widoczność jest ograniczona, ponieważ zapada wcześnie zmrok, wilgotny asfalt odbija światła jak lustro, pada śnieg i kaptury na głowach sprawiają, że w porę nie możemy zareagować.

Seniorzy muszą uważać na ulicach, ale również kierowcy powinni jeździć z rozwagą.

Policja w czasie swojej akcji będzie zwracała baczną uwagę również na prawidłową jazdę samochodów, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa pieszych.

 (Następny artykuł) »2 komentarze to Najczęstsze ofiary wypadków ulicznych to seniorzy

  1. Nie dziwi mnie to, przecież to seniorzy najczęściej niedowidzą i nie wiedzą, jak bezpiecznie przejść choćby przez pasy.

  2. Może należałoby zezwolić seniorom 60+ , tak jak dzieciom do lat 10 , jazdę rowerem po chodniku, oczywiście tam gdzie to możliwe, bo oni nie pędzą; a byli by bezpieczni.

    Taka mała prośba. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *