Osoby starsze potrzebują dogodnych możliwości przemieszczania się w przestrzeni nie tylko własnego domu, ale też całej okolicy zamieszkania, dlatego tak ważny jest dla nich dostęp do wygodnej komunikacji. W większych miastach nie ma z tym problemu dzięki rozbudowanej infrastrukturze komunikacji miejskiej oraz zniżkom na bilety dla seniorów. W małych miasteczkach i na wsiach wyjazd poza swoje najbliższe otoczenie jest już problematyczny. To jeden z powodów, dla których seniorzy chcą mieć własny samochód. Poza tym poruszanie się prywatnym pojazdem jest często szybsze, a przede wszystkim, wygodniejsze.
Jaki samochód jest najlepszy dla seniora?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wydawać by się mogło, że strzałem w dziesiątkę będą samochody kompaktowe – o niewielkich gabarytach, ale za to zwinne i tanie w eksploatacji. Z ankiet przeprowadzanych na potrzeby portali motoryzacyjnych wynika jednak, że najlepszym samochodem dla osoby starszej jest po prostu taki, który będzie jej odpowiadał. A starsi kierowcy niekoniecznie chcą auta małego i taniego! Najważniejsze jest dla nich, by pojazd był wygodny. Choć wygoda dla każdego oznacza coś innego, to z wielu udzielonych odpowiedzi wyłania się dość zaskakujący obraz idealnego auta dla seniora.
Marzenia starszych kierowców
Wielu kierowców 60+ woli jeździć samochodami o wysokim nadwoziu. Zamiast małych modeli, chętniej wybraliby typowe SUV-y i crossovery. Ma to swoje uzasadnienie. Przede wszystkim oba wspomniane nadwozia zapewniają kierowcy wyższe siedzenie, dzięki czemu łatwiej jest mu obserwować drogę przed sobą oraz po bokach. Poza tym seniorom łatwiej jest wsiadać i wysiadać z wyższego pojazdu, niż schylać się do typowego auta w typie sedana czy hatchbacka. Kolejną sprawą jest poszukiwanie wyższego zawieszenia, które ułatwi wjeżdżanie na krawężnik lub jazdę po nierównym terenie. Detale takie, jak wspomaganie kierownicy, klimatyzacja i elektryczne szyby są oczywistością. Starsi kierowcy mają również spore oczekiwania względem systemów dodatkowych, wspierających kierowcę. W ich idealnym samochodzie na pewno powinny znaleźć się czujniki cofania, najlepiej także z kamerą cofania, a nawet technologia automatycznej zmiany świateł drogowych. Część seniorów za wygodę uważa także automatyczną skrzynię biegów, lecz jednocześnie, niektórzy przyzwyczajeni do manualnej wersji, woleliby przy niej pozostać.
Rzeczywistość polskich kierowców 60+
Oczywiście, mniejsze modele również pozostają obiektem pożądania niektórych seniorów. W głównej mierze wynika to z łatwości ich utrzymania. Są tańsze w naprawie, a części do nich są powszechnie dostępne. Poza tym większość kompaktowych samochodów ma mniejsze silniki i mniej pali. Mniejsze samochody są praktycznie jedynymi, na jakie zdecydowałyby się seniorki. Panie nie mają takich wymagań, jak mężczyźni i wystarczy im, by samochód był prosty w kierowaniu i utrzymaniu. Nie da się ukryć, że większość polskich seniorów rzeczywiście porusza się samochodami, które może nie są ich wymarzonymi, ale przynajmniej należą do tych popularnych, nietrudnych w naprawie i konserwacji oraz zwrotnych i prostych w codziennym użytkowaniu. W dużej mierze wynika to po prostu ze znacznych ograniczeń finansowych, ponieważ rynkowa oferta większych samochodów, celujących w marzenia seniorów, jest całkiem spora.
Bez względu na to, jakim samochodem się jeździ, najważniejsze pozostaje, by stosować się do zasad ruchu drogowego i kultury drogowej!