Szukaj

Naturalne płukanki do ust – jak zrobić płyn w domu?

Naturalne płukanki do ust – jak zrobić płyn w domu

Jama ustna nieustannie narażona jest na kontakt z drobnoustrojami i zanieczyszczeniami, które przedostają się na błony śluzowe przy każdym wdechu. Poza odpowiednimi preparatami do mycia zębów i czyszczenia protez warto stosować także płyny do płukania ust. Jeszcze ciekawszym i jednocześnie naturalnym sposobem są własnoręcznie przygotowywane płukanki, które z łatwością zrobimy ze składników spożywczych dostępnych w każdym sklepie zielarskim.

 

Na jakie schorzenia narażona jest jama ustna?

Usta oraz przełyk powleka błona śluzowa, która często ulega podrażnieniom pod wpływem różnych czynników. Nie tylko zarazki, takie jak bakterie, wirusy i grzyby zagrażają tej części ciała. Również twarde kawałki pożywienia, niedopasowana proteza, czy twarda szczoteczka do zębów mogą podrażniać jamę ustną i prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Codzienne stosowanie płynów odkażających nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, ponieważ niszczą one także naturalną florę bakteryjną. To z kolei zwiększa ryzyko zakażeń grzybiczych oraz osłabia ochronę organizmu.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie łagodniejszych środków do płukania ust, w tym przyrządzanych samodzielnie w domu. Wiele składników nie tylko niszczy zagrażające drobnoustroje, ale także przyśpiesza gojenie już powstałych urazów, łagodzi i nawilża usta, jednocześnie zachowując równowagę bakteryjną. Co ważne, korzystając z ziół do płukania ust mamy gwarancję braku sztucznych dodatków, często obecnych w gotowych płynach.

Do przyrządzenia domowej płukanki można wykorzystać zioła takie jak np.:

  • Szałwia – jest to najpopularniejsze zioło stosowane do odkażania jamy ustnej. Swoją popularność szałwia zawdzięcza licznym właściwościom leczniczym. Napar stosowany do płukania ust niszczy drobnoustroje, czyli odkaża. Co więcej, szałwia ma działanie ściągające, co sprawdza się w przypadku krwawiących dziąseł, ale także przy bólu gardła, czy owrzodzeń jamy ustnej.
  • Rumianek – podobnie jak szałwia działa odkażająco, jednak nieco łagodniej. Niezwykłe właściwości regenerujące i antyseptyczne rumianku znajdują zastosowanie w przypadku maści na różnego rodzaju rany, natomiast napar rumiankowy sprawdza się przy dolegliwościach jamy ustnej, takich jak: afty, owrzodzenia, zapalenie dziąseł, grzybica jamy ustnej.
  • Sok aloesowy – aloes działa nawilżająco, dlatego jest to doskonały sposób na płukanie przez osoby mające problem z suchością w ustach. Aloes działa nawilżająco, ale także regeneruje podrażnienia i koi dyskomfort z nimi związany. Płukanka aloesowa sprawdza się także w przypadku drobnych ran powstających przez urazy mechaniczne, a także jako sposób na afty.
  • Olej kokosowy – zawiera kwas laurynowy o działaniu przeciwbakteryjnym. Płukanie ust olejem kokosowym usuwa drobnoustroje i zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej, a tym samym zmniejsza ryzyko próchnicy i paradontozy. Należy codziennie płukać usta przez kilka minut, za każdym razem wypluwając płyn.