Szukaj

Mycie okien – praktyczne porady

Mycie okien - praktyczne porady

Mycie okien to jedna z najbardziej nielubianych czynności wykonywanych podczas domowych porządków. Czy musi tak być? Nie! Dzisiaj podajemy kilka wskazówek, które sprawią, że mycie okien stanie się przyjemniejsze i łatwiejsze.

Na początek ramy

Kiedy zdejmiesz już firany, zasłony i rolety pozbądź się kurzu i pajęczyn za pomocą szczotki.  Mycie okien zawsze rozpoczynaj od wyczyszczenia ram. Pamiętaj, że należy dobrać środki czyszczące do rodzaju tworzywa, z którego zrobione są ramy. To bardzo istotne, ponieważ źle dobrane detergenty mogą powodować zniszczenia. Na przykład – delikatne ramy okienne wykonane z drewna należy myć tylko wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Pozostałe elementy

Po dokładnym oczyszczeniu ram, zajmij się roletami i parapetami zewnętrznymi. Możesz użyć szczotki lub ściereczki i delikatnego detergentu lub wody z płynem do naczyń.

Czas na szyby!

Kiedy ramy, rolety i parapety są już czyste, czas przejść do mycia szyb. Jeżeli szyby są mocno zabrudzone warto zacząć od przetarcia ich ściereczką lub gąbką namoczona w wodzie z dodatkiem detergentu. Zmiękczy to brud i usunie jego część. Następnie można użyć detergentu do szyb w spreju – spryskujemy powierzchnie szyby niewielką ilością płynu i przecieramy ręcznikiem papierowym zbierając pozostałości brudu. Przy tej czynności należy uważać, aby  nie ,,pomazać” szyby. Najlepiej wykonywać zdecydowane ruchu koliste od góry do dołu.

Kiedy zakończymy mycie szyb, możemy pokusić się o wypolerowanie ich. Da to efekt błyszczącej, kryształowej tafli. Aby to zrobić nasze babcie wykorzystywały zwykłe gazety. Te jednak mogą brudzić ramy farba drukarską. Obecnie w sklepach możemy nabyć specjalne pucerki, które dzięki większej ilości włókien mikroaktywnych nie pozostawiają żadnych drobin na szybie i sprawiają, że jest ona lśniąca.

Najlepsza pora

Efekty mycia szyb zależą nie tylko od naszej techniki, ale także od warunków otoczenia. Duży wpływ ma pogoda. Najlepsza temperatura powietrza wynosi w przedziale od 10 do 25 stopni Celsjusza. Warto myć okna w dni mniej słoneczne lub przed/po zenicie słońca, ponieważ promienie słoneczne szybko wysuszają szkoło i przez to mogą powstawać trudne do usunięcia smugi. Oczywiście okna należy myć wtedy, kiedy jest taka potrzeba, ale warto by nie robić tego rzadziej niż 2-3 razy w roku. To nie tylko zabieg wpływający na estetykę, ale także konserwujący. Podczas czyszczenia warto również sprawdzić stan techniczny szyb i ram i zwrócić uwagę czy żaden z elementów okiennych nie wymaga naprawy lub wymiany.