Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem wynikającym z zaburzeń hormonalnych. Choroba może pojawić się w każdym wieku, jednak ryzyko znacznie wzrasta wraz z upływem lat. Na niedoczynność tarczycy częściej chorują kobiety. Jakie są objawy tej choroby i jaką rolę pełnią jod i selen?
Jod – znaczenie dla organizmu
Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowi główny składnik hormonów tarczycy wspomagając ich wytwarzanie. Najważniejszymi hormonami tarczycy są tyroksyna (T4) oraz trójodotyronina (T3). Substancje te warunkują funkcje układu krążenia, układu nerwowego oraz mięśniowego. Ponadto hormony tarczycy pomagają w zachowaniu prawidłowej temperatury ciała oraz wspomagają wytwarzanie energii z przemiany substancji odżywczych. Zarówno niedobór jodu, jak i jego nadmiar mogą być szkodliwe.
Niedobór jodu ma następujące skutki:
- niedoczynność tarczycy;
- powstawanie charakterystycznego wola tarczycowego;
- przewlekłe osłabienie;
- sucha i szorstka skóra, wypadanie włosów;
- opuchnięte spojówki i język;
- zmniejszona potliwość, uczucie zimna;
- zwiększona masa ciała, zaparcia;
- utrudniona koncentracja i zapamiętywanie;
- opóźnienie rozwoju w przypadku dzieci;
- w przypadku kobiet w ciąży wady rozwojowe u dzieci.
W jakich produktach znajdziemy jod?
Na niedobór jodu szczególnie narażone są osoby mieszkające z dala od morza, głównie na terenach górzystych. Dlatego wprowadzono obowiązkowe jodowanie soli, co zmniejsza ryzyko niedoborów. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu warto pamiętać o produktach zawierających jod, a należą do nich m.in.:
- wody mineralne zawierające jod;
- ryby – np. dorsz, mintaj, makrela, tuńczyk, sardynka; owoce morza, np. algi;
- mleko i przetwory mleczne oraz jajka;
- orzechy laskowe;
- brukselka, soja, rzepa, zielony groszek;
- biały ryż;
- jabłka.
Dlaczego jod i selen należy przyjmować jednocześnie?
W przypadku niedoboru jodu często zaleca się stosowanie suplementów uzupełniających poziom tego mikroelementu. Nie przez przypadek preparaty takie zwykle występują jednocześnie z selenem. W trakcie utleniania jodu w organizmie powstaje nadtlenek wodoru, którego nadmiar jest szkodliwy dla komórek. Selen natomiast, jako silny antyoksydant neutralizuje nadtlenek wodoru, wspierając jednocześnie działanie jodu.
Ponadto selen wpływa pozytywnie w przypadku zmniejszonej odporności i nadmiaru stresu. Neutralizuje wolne rodniki, które przyczyniają się do wielu chorób oraz przyśpieszają starzenie. Warto sięgnąć po preparaty z selenem również w przypadku kontaktu z zanieczyszczeniami środowiska.