Szukaj

Nieswoiste zapalenia jelit – czym jest ta grupa schorzeń?

Nieswoiste zapalenia jelit – czym jest ta grupa schorzeń

Nieswoiste zapalenia jelit to grupa chorób autoimmunologicznych dotyczących przewodu pokarmowego. Przyczyny tych schorzeń nie są znane, dlatego też stosuje się jedynie leczenie objawowe oraz profilaktyczne. Przybliżamy, jakie choroby określa się mianem nieswoistych zapaleń jelit i jakie objawy pojawiają się u osób dotkniętych tymi schorzeniami.

 

Nieswoiste zapalenia jelit – grupa kilku chorób  

W przypadku nieswoistego zapalenia jelit dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w różnych odcinkach przewodu pokarmowego. W zależności od danego schorzenia zaliczanego do tej grupy mogą pojawiać się odmienne objawy, jednak część z nich występuje przy wielu chorobach, co określa się mianem objawów nieswoistych.

Choroby z tej grupy rozwijają się w wyniku połączenia kilku czynników predysponujących do ich rozwoju. Za przyczyny nieswoistych chorób zapalnych jelit uznaje się skłonności genetyczne oraz upośledzenie funkcjonowania układu immunologicznego. Niemniej jednak istotny wpływ na występowanie zapalenia jelit ma także styl życia, głównie nieodpowiednia dieta.

Do nieswoistych chorób zapalnych jelit zalicza się schorzenia takie jak:

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – jest to jedna z dwóch najczęściej występujących nieswoistych chorób zapalnych przewodu pokarmowego. Schorzenie dotyczy najczęściej jelita grubego oraz odbytu. Pacjenci chorujący na wrzodziejące zapalenie jelita grubego mogą mieć objawy takie jak przewlekłe biegunki lub biegunki i zaparcia występujące naprzemiennie. W stolcu może pojawiać się domieszka krwi. Zwykle obserwuje się ból brzucha, ogólne osłabienie, a także utrata wagi.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – jest to druga z najczęściej diagnozowanych chorób z grupy nieswoistych zapleń jelit. Schorzenie charakteryzuje się przewlekłym oraz zmiennym występowaniem objawów. Natomiast stan zapalny błony śluzowej może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, głównie zakończenia jelita cienkiego i początku jelita grubego. Objawy są zbliżone do wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, jednak mogą się różnic w zależności od zajętego fragmentu układu pokarmowego. Pojawiające się biegunki mogą być bardzo częste (nawet 20 dziennie), jednak zwykle bez domieszki krwi. Ponadto może dochodzić do niedrożności jelit, a także zmian okołoodbytniczych.

Choroba Behçeta – w przypadku tego schorzenia dochodzi do rozwoju stanu zapalnego na różnych partiach ciała. Istotą choroby jest stan zapalny naczyń krwionośnych z jednocześnie występującymi owrzodzeniami. Chorzy mają objawy w postaci bolesnych owrzodzeń, głównie w okolicach narządów płciowych. U większości pacjentów dochodzi do częstego występowania aft w jamie ustnej. Co więcej, choroba może wywoływać zakrzepowe zapalenie żył głębokich, często dotyka także oczu oraz układu pokarmowego wywołując biegunki. Może dochodzić do rozwoju zmian skórnych, takich jak zapalenie żył powierzchownych, czy rumień guzowaty.

Eozynofilowe zapalenie żołądka i jelit – jest to rzadka choroba, która polega na nacieczeniu ścian przewodu pokarmowego przez eozynofile. Objawy tego schorzenia mogą przypominać inne stany zapalne przewodu pokarmowego. Pojawiają się nudności, biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, wymioty oraz utrata wagi ciała.

Kolagenowe zapalenie jelit – dotyczy głównie osób powyżej 70. roku życia. Pojawiające się biegunki są następstwem mikroskopowych urazów, z tego powodu schorzenie określa się jako mikroskopowe zapalenie jelita grubego.

Niedokrwienne zapalenie jelita grubego – schorzenie dotyczy jelita grubego i wynika z zaburzonego dopływu krwi do jelit. Przyczyną często jest miażdżyca oraz inne choroby układu sercowo-naczyniowego. Choroba objawia się krwawieniem jelita, może dochodzić do bliznowacenia, a także do martwicy i perforacji.