Szukaj

Nietrzymanie moczu – dyskomfort czy problem

Nietrzymanie moczu to problem, z którym boryka się coraz więcej osób, szczególnie w grupie seniorów. Mimo jego powszechności, problemu tego często nie odnotowuje się w statystykach, z uwagi na obciążenie go tabu społecznym. Wstyd przed poruszeniem tematu skutkuje tym, że wiele osób cierpiących na tę dolegliwość nie szuka profesjonalnej pomocy medycznej, a tym samym nie otrzymuje właściwego leczenia.

Kłopoty ze skórą, pochodne od długotrwałego kontaktu z wilgocią, a także infekcje skórne to jedne z wielu powikłań, które mogą wynikać z nietrzymanego moczu. Seniorzy, borykający się z takimi problemami, powinni skorzystać z opieki specjalistów, takich jak dermatolog oraz urolog czy ginekolog. Dermatolog jest w stanie pomóc w zwalczeniu zapalenia skóry i dbać o to, by rany nie uległy ponownemu zakażeniu. Z kolei urolog, ginekolog czy lekarz rodzinny mogą pomóc w zdiagnozowaniu podstawowych przyczyn nietrzymania moczu.

Zwracając uwagę na to, do jakiego lekarza powinno się udać, warto podkreślić, że lekarz rodzinny jest zwykle pierwszą, a nieraz najważniejszą osobą w łańcuchu diagnozy. To on powinien dostrzec pierwsze sygnały problemu i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Zaawansowany wiek to stan, w którym skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia, co powinno być dodatkowym sygnałem do baczniejszej obserwacji stanu zdrowia.

Preparaty pielęgnacyjne i lecznicze dobierane są w zależności od etapu rozwoju problemów skórnych. W początkowym stadium stosuje się środki działające ochronnie, dedykowane delikatnej skórze – pacjenci często używają wtedy produktów barierowych przeznaczonych dla noworodków bądź niemowląt. Kiedy dojdzie do wtórnego zakażenia trzeba podawać leki. Miejscowo lub ogólnie może być również zastosowany antybiotyk, a w przypadku dużego stanu zapalnego dodatkowo miejscowy preparat sterydowy.

Ogromne znaczenie ma edukacja zarówno pacjentów, jak i opiekunów dotycząca nietrzymania moczu. Warto podkreślać, że jest to problem medyczny wymagający profesjonalnej diagnozy i leczenia. Nowoczesna medycyna dysponuje różnorodnymi metodami terapii, począwszy od treningu mięśni dna miednicy, przez farmakoterapię, aż po zabiegi chirurgiczne. Dostępne są także różne produkty wspomagające codzienne funkcjonowanie, takie jak specjalistyczne wkładki czy pomoce higieniczne.

Dobranie odpowiedniego produktu na nietrzymanie moczu wymaga wzięcia pod uwagę aspektów fizycznych, takich jak płeć, mobilność czy sylwetka osoby użytkującej. Bardzo ważny, jeżeli nie najważniejszy, jest także rodzaj i stopień nietrzymania moczu.

Rodzaje i stopnie nietrzymania moczu (NTM) można określić na podstawie obserwacji konkretnych objawów przy każdym epizodzie popuszczania. Stopień NTM klasyfikujemy ze względu na ilość moczu oraz pod kątem stadium zaawansowania problemu. Nietrzymanie moczu opisuje się powszechnie w 5-stopniowej skali, która bierze pod uwagę ilość mimowolnie popuszczanego moczu w ciągu 4 godzin:

  • kropelkowe (do 50 ml) – cechuje się zgubieniem kilku kropli moczu w trakcie dnia,
  • lekkie (50-100 ml) – wyciek moczu jest nieco większy niż przy kropelkowym, często następuje podczas dźwigania, śmiania się czy kichania,
  • średnie (100-200 ml) – mocz wycieka w trakcie codziennych czynności, takich wstawanie z krzesła czy bieganie,
  • ciężkie (200-300 ml) – mocz wycieka nawet w trakcie stania w obfitych ilościach,
  • bardzo ciężkie (powyżej 300 ml) – całkowity brak kontroli nad czynnościami fizjologicznymi.

Określenie stopnia zaawansowania swojego problemu to podstawowy krok do wyboru odpowiedniego produktu chłonnego. Sięgając po nieodpowiedni wyrób na nietrzymanie moczu możemy być zawiedzeni jego nieskutecznością. Jednym z najlepszych sposobów na określenie stopnia nietrzymania moczu jest regularne prowadzenie dzienniczka mikcji.

Jednocześnie należy pamiętać, że pojawiający się problem z prawidłową kontrolą mikcji powinien stanowić sygnał do skonsultowania stanu zdrowia z lekarzem urologiem, ponieważ może być następstwem poważniejszych problemów zdrowotnych.

Wybierając odpowiedni produkt chłonny na nietrzymanie moczu należy kierować się, poza stopniem NTM, fizycznymi aspektami osoby użytkującej. Dostępność produktów na rynku daje możliwość wyboru produktu pod kątem płci, sylwetki oraz mobilności. Inne wyroby będą polecane kobietom, inne mężczyznom, a jeszcze inne dzieciom. Wkładki na nietrzymanie moczu oraz majtki chłonne występują w modelu damskim i męskim, różniąc się od siebie budową. Konstrukcja wyrobu umożliwia odpowiednie dopasowanie do ciała, a tym samym skuteczną ochronę przed przeciekaniem.

Osoba aktywna wybierze inny produkt niż leżący podopieczny wymagający stałej opieki. Ze względu na konstrukcję wyrobu osobom samodzielnym polecane będą majtki chłonne lub wkładki urologiczne nieodznaczające się pod ubraniem. Wkładki chłonne przypominają kształtem znane powszechnie podpaski, natomiast majtki chłonne wciągane są jak tradycyjna bielizna. Każdy z produktów spełnia jednak zadanie ochrony przed nietrzymaniem moczu.