Szukaj

Niewydolność lewej komory serca – objawy

Niewydolność lewej komory serca - objawy

Niewydolność  może dotyczyć jednej lub obu komór serca. W zależności od tego, która komora serca działa nieprawidłowo, chorzy odczuwają odmienne dolegliwości. W przypadku niewydolności lewokomorowej dochodzi do niedostatecznego dotlenienia organizmu, co objawia się na wiele sposobów. Zobacz, jakie są objawy niewydolności lewej komory serca.

 

Czym jest niewydolność lewej komory serca?

Niewydolność lewokomorowa oznacza upośledzenie tłoczenie krwi w obiegu systemowym (dużym). Oznacza to, że krew, która wcześniej została przepompowana przez prawą komorę do płuc i tam utleniona nie może z powodzeniem powrócić do serca i zostać przetłoczona przez aortę do wszystkich naczyń krwionośnych organizmu.

W konsekwencji dochodzi do niedotlenienia narządów, a objawy niewydolności są odczuwalne w całym ciele.

Osoby cierpiące na niewydolność serca znacznie szybciej się męczą. Początkowo osłabienie obserwowane jest zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Dzieje się tak, ponieważ niedostatecznie dotlenione mięśnie szybko tracą siłę. Przy przewlekłej niewydolności osłabienie często pojawia się pomimo braku aktywności fizycznej, a chorzy mogą być zmęczeni nawet po długotrwałym odpoczynku. W wyniku niedotlenienia może dochodzić nawet do utraty przytomności.

Co więcej, niewydolność serca wywołuje trudności w oddychaniu. Szybko pojawia się zadyszka, a nawet świszczący, szybki oddech. Chorzy mogą odczuwać silny dyskomfort w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach dochodzi do obrzęku płuc, co wynika z gromadzenia się krwi, która nie jest prawidłowo tłoczona do serca.

Niedostateczne dotlenienie organizmu objawia się także na skórze, która przybiera blady, a nawet siny odcień. Sina barwa jest szczególnie widoczna na wargach, a także na paznokciach.

 

Jak wygląda leczenie niewydolności serca?

Niewydolność serca to poważna choroba, która wymaga leczenia. Niedotlenienie grozi wstrząsem nie tylko serca, ale także innych, ważnych narządów, takich jak mózg, czy nerki. Leczenie natomiast zależy od przyczyny schorzenia, którymi mogą być zarówno wady wrodzone, jak i infekcje. W większości przypadków jednak niewydolność serca jest następstwem chorób sercowo-naczyniowych. Istotne jest więc uregulowanie ciśnienia, rezygnacja z palenia papierosów, a także redukcja masy ciała w przypadku osób z nadwagą.