Szukaj

Nowe ulgi MPK dla seniorów z Wrocławia. Gdzie jeszcze można liczyć na zniżki?

Nowe ulgi MPK dla seniorów z Wrocławia. Gdzie jeszcze można liczyć na zniżki

Świetne wieści dla wrocławskich seniorów! Od 1 stycznia 2019r. mieszkańcy, którzy ukończyli 68. rok życia, będą mogli bezpłatnie korzystać z miejskiej komunikacji w stolicy Dolnego Śląska. Takie zmiany to efekt uchwały, którą Rada Miejska przyjęła w 2017r. Zakłada ona, że od 2018, co roku obniżany będzie wiek uprawniający do darmowych przejazdów autobusami miejskimi i tramwajami. W 2018r. z opłat zwolnione zostały osoby od 69. roku życia wzwyż. Od 2019r. bilety nie będą już potrzebne seniorom mającym 68 lub więcej lat. Limit będzie obniżany w każdym roku, aż do 2022, gdy wyniesie 65 lat. Uchwała z 2017r. zapewniła też ulgowe bilety seniorom korzystającym ze świadczeń przedemerytalnych.

Darmowa komunikacja miejska dla seniorów w innych miastach
Należy podkreślić, że istnieje więcej polskich miast, w których seniorzy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską. W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Katowicach i Szczecinie bez biletu mogą podróżować pasażerowie powyżej 70. roku życia. Nieco różnic pojawia się jednak w przypadku ulg. 50% ceny biletu po ukończeniu 60. roku życia płaci się w Katowicach. W Gdańsku i w Szczecinie połowę ceny płacą emerytki i rencistki, które ukończyły 55 lat oraz emeryci i renciści, którzy ukończyli 60 lat. W Katowicach dla wszystkich granicą wieku jest 60 lat. W Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi  50-procentowa ulga dotyczy wszystkich emerytów i rencistów, bez względu na wiek.

Krajowe ulgi kolejowe dla seniorów
Warto pamiętać, że także kolej ma seniorom do zaoferowania ciekawe zniżki. Osobom, które ukończyły 60 lat, przysługuje zniżka 30% na bilety połączeń krajowych wszystkich kategorii klasy I i II. Ta sama grupa wiekowa pasażerów może 2 razy w roku skorzystać ze zniżki w wysokości 37% na przejazdy pospieszne i ekspresowe w II klasie. Przed planowanymi podróżami warto również sprawdzać ulgi kolei regionalnych, które mogą wprowadzać własne zniżki. W zależności od przewoźnika, wahają się one od 10% do 50%. Te najwyższe obowiązują w Warszawskich Kolejach Dojazdowych. Obejmują bilety tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne. Koleje Mazowieckie oferują natomiast 35% ulgi na bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe i sieciowe. Bilety tańsze o 30% od ceny regularnej przysługują w pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej osobom, które posiadają Kartę Seniora Województwa Łódzkiego. Natomiast Koleje Śląskie oferują 30% ulgi na bilety jednorazowe i miesięczne seniorom po 65. roku życia.