Szukaj

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych

Do tej pory stosowanie maseczek wskazane było u osób chorych bądź u tych, które opiekują się zakażonym pacjentem. 9 kwietnia 2020 roku rząd ogłosił, że począwszy od dnia 16 kwietnia każdy mieszkaniec naszego kraju będzie zobligowany do zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Pamiętajmy, że noszenie wspomnianego środka ochrony nie powinno prowadzić do zaniechania stosowania innych zaleceń, takich jak prawidłowe mycie rąk przez co najmniej 30 sekund po powrocie do domu oraz utrzymywanie 2-metrowego dystansu od innych osób znajdujących się np. w sklepie, na ulicy.
Jak obchodzić się z maseczką, by skutecznie spełniała swoją funkcję?
Ważny jest sposób zakładania i zdejmowania omawianego środka ochrony, a mianowicie przed nałożeniem maski na twarz należy umyć ręce wodą i mydłem lub użyć płynu do dezynfekcji dłoni. Chirurgiczna maseczka jednorazowa posiada blaszkę, którą należy nagiąć tak, aby dokładnie zakrywała nos. Jeśli jesteśmy w posiadaniu maski wielorazowego użytku wykonanej np. z bawełny, to musimy pamiętać, że prawidłowo założony produkt zakrywa usta, nos i podbródek. Aby maseczka spełniała swoją funkcję, musi być sucha – dotyczy to zarówno środków jednorazowych, jak i wielokrotnego użytku. Każde zawilgocenie maski stwarza konieczność jej wymiany. Zbyt długie noszenie maseczki może dać efekt odwrotny od zamierzonego, a więc przyczynić się do rozwoju infekcji.
Naukowcy z Hongkongu określili, że wirus w stanie zdolnym do infekowania człowieka, może przebywać na zewnętrznej części maseczki nawet 7 dni. Dla przykładu – na chusteczkach higienicznych koronawirus może zachować zdolność do wywołania infekcji przez 3 godziny, na banknotach około 2 dni, na plastiku od 4 do 7 dni. Wyraźnie widzimy więc, jak istotne jest odpowiednie zdejmowanie maseczki. Nie wolno dotykać jej zewnętrznej strony, aby nie skazić rąk za pośrednictwem których można mimowolnie przenieść wirus do spojówek oczu lub błony śluzowej nosa. Po zdjęciu środka ochronnego warto najpierw umieścić go w woreczku strunowym bądź w foliowej torebce, a następnie wyrzucić całość do zamykanego kosza na śmieci. Po wykonaniu powyższych czynności należy umyć ręce wodą i mydłem.
Odkażanie maseczki
Wiele osób zastanawia się, czy można wykorzystać raz użytą maseczkę po raz kolejny. Wiadomo, że wirus nie jest odporny na działanie wysokiej temperatury i jego zdolność do infekowania organizmu ludzkiego słabnie już po 5 minutach w temperaturze 70°C. Maseczki chirurgiczne z zasady są produktem do jednorazowego użytku. Zastosowanie detergentów bądź preparatów na bazie alkoholu mogłoby negatywnie wpłynąć na strukturę włókien i obniżyć właściwości ochronne maseczki. Jeśli chcemy używać maseczki wielokrotnie, warto wyposażyć się w produkt wykonany z bawełny. W celu dezynfekcji takich maseczek można zastosować w pierwszej kolejności pranie przez 30 minut w temperaturze 60°C z dodatkiem detergentu, a następnie prasowanie przy użyciu żelazka z funkcją pary wodnej.