Wiele osób uważa, że nie ma sensu uczyć się gry na instrumencie w wieku późniejszym niż kilka, maksymalnie kilkanaście lat. Nauczyciele muzyki mają dość podzielone zdania na ten temat, jednak zarówno oni, jak i pedagodzy przyznają, że jeśli człowiek rozpoczyna naukę gry z nastawieniem na grę stricte hobbystyczną, to zawsze warto się uczyć. Senior nie zdąży zostać wirtuozem, ale muzyka może wnieść w jego życie wiele szczęścia i zapewnić szereg innych korzyści. Bez względu na to, który instrument wybierzemy, już sama nauka gry ma pozytywny wpływ na zdrowie i jakość życia.
Gra na instrumentach a zdrowie
Najciekawsze badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z University of California. Badając 157 par bliźniąt jednojajowych dowiedli, że gra na instrumencie w dorosłym życiu może nawet o 36% zmniejszać ryzyko demencji! Obniża również ryzyko wystąpienia innych zaburzeń poznawczych. Nie da się też ukryć, że do gry na instrumentach niezbędna jest właściwa koordynacja ruchowa. Oznacza to, że gra seniora staje się nie tylko rozrywką i stycznością z kulturą, ale też treningiem. W wielu przypadkach gra pomaga w zachowaniu właściwej motoryki. Ponadto, muzyka jest balsamem dla duszy – zarówno, gdy jej słuchamy, jak i wtedy, gdy ją tworzymy. Granie może łagodzić stany lękowe i depresyjne, niwelować stres. Instrument wymaga skupienia się na nim, więc granie jest też ćwiczeniem koncentracji. Muzyka stymuluje mózg. Pobudza wyobraźnię, pamięć, a nawet może mieć korzystny wpływ na umiejętność komunikacji werbalnej.
Gra na instrumencie a doznania duchowe
Poza wpływem na zdrowie fizyczne i kondycję umysłową, warto wspomnieć także o doznaniach duchowych, których dostarcza muzyka. Podczas samodzielnego grania na instrumencie, są one zwykle intensywniejsze, niż w trakcie biernego słuchania. Nie ma wątpliwości, co do tego, że nauka grania budzi w człowieku większą otwartość na doznania estetyczne. Pozwala zauważać więcej detali w otaczającym nas świecie. Oczywiście, najmocniej wyczula na drobne, pojedyncze dźwięki. Dodatkowo, daje możliwość uczestnictwa w kulturze wyższej, co wzbogaca duchowo każdego, bez względu na wiek. Przede wszystkim jednak, zwiększa poczucie własnej wartości, bo ucząc się czegoś zupełnie nowego, można być z siebie naprawdę dumnym!
Instrumenty dobre dla seniorów
To, jaki instrument będzie odpowiedni dla konkretnej osoby, zależy od wielu czynników. Największe znaczenie ma ogólna sprawność i kondycja danego seniora. Trzeba też ustalić, w jakiej pozycji może on podejmować się gry. Najprostsze i dobre dla wszystkich są te podstawowe, nieskomplikowane instrumenty, takie jak trójkąt, dzwonki, tamburyn, bębenek. Mogą na nich grać nawet osoby o dużych ograniczeniach ruchowych. Wymagają podstawowej sprawności rąk i wyczucia rytmu. Dla seniorów o przeciętnej sprawności odpowiednia może być gitara i wiele jej odmian, flet, pianino, fortepian i inne instrumenty klawiszowe. Wybór jest niezwykle szeroki, trzeba jedynie realnie ocenić swoje możliwości fizyczne.
Instrumenty niepolecane seniorom
Zdecydowanie nieodpowiednie dla seniorów będą wszystkie te instrumenty, które wymagają trzymania z wysoko uniesionymi łokciami. Chodzi m.in. o skrzypce, altówki, flet poprzeczny. Taka pozycja wymaga siły w ramionach i w przypadku osób starszych będzie ogromnym utrudnieniem. W dodatku sprzyja bólowi nie tylko rąk, ale i całych pleców. Osoby mające problem ze sprawnością dłoni nie powinny decydować się na grę na pianinie, innych instrumentach klawiszowych ani na instrumentach strunowych.