Szukaj

Odleżyny – profilaktyka i leczenie

Odleżyny – profilaktyka i leczenie

Odleżyny – słowo, które niemal u wszystkich wywołuje strach. Każdy się ich boi, ponieważ jeśli już się pojawią, nie da się ich wyleczyć. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka odleżyn. Warto wiedzieć, jak postępować w codziennej pielęgnacji chorego lub osoby starszej, aby ich uniknąć. Odleżyny występują nie tylko u osób, które są schorowane i przykute do wózka lub łóżka. Często u starszych schorowanych seniorów, którzy więcej leżą niż chodzą czy siedzą, łatwo mogą pojawić się odleżyny. U osób starszych skóra nie jest tak jędrna i odżywiona, dlatego szybciej i łatwiej mogą się pojawić. Chorzy z odleżynami narażeni są na dodatkowe cierpienie i większe koszty związane z pielęgnacją. Odleżyn jednak da się uniknąć, wymaga to wiele pracy i wysiłku podczas obchodzenia osoby starszej.

Zapobieganie odleżynom

Profilaktyka odleżyn to proces złożony, wymagający kompleksowych działań oraz zabiegów, które zmniejszają ryzyko ich pojawienia się. Jeśli już powstały, to działania te zwiększają szansę lepszego oraz szybszego gojenia. W profilaktyce najważniejsze jest zwracanie uwagi na następujące elementy: dopływ świeżego powietrza (materace przeciwodleżynowe, obracanie chorego), konieczność zmieniania pozycji, obserwowanie stanu skóry, jednorazowe kaczki oraz baseny, odpowiednia bielizna oraz pościel, unikanie urazów. Bardzo dużą uwagę należy poświęcić pielęgnacji skóry. Do mycia najlepiej używać szarego mydła, które nie podrażnia. Skórę najlepiej jest natłuszczać oliwką dla dzieci.

Obserwuj ciało chorego

Jest to bardzo istotne, ponieważ czasami małe, drobne zaczerwienienie na skórze to pierwszy objaw tego, że może pojawić się odleżyna, która najczęściej pojawia się w okolicy kości krzyżowej, guzów kulszowych, krętarzy, kostek i pięt. Może pojawiać się także na uszach, łopatkach i grzbiecie. Powstawanie odleżyn można podzielić na 5 stopni: blednące zaczerwienienie, nieblednące zaczerwienie, uszkodzenie skóry aż do granicy z tkanką podskórną, uszkodzenie, które dotyka tkanki podskórnej, zaawansowana martwica.

Leczenie odleżyn polega głównie na przemywaniu rany i stosowaniu odpowiednich opatrunków, które mogą być stosowane w każdym stopniu zaawansowania. Opatrunki jednak różnią się wielkością, budową oraz właściwościami, dlatego przed używaniem należy zapoznać się z ich specyfiką.